ВИДЕО: Челичната баба ни бурата не ја спречи да дојде до вакцина – пешачела по невремето 10 километри

Да одите 10. километри низ скоро метар снег за да стигнете до местото за вакцинација не било ништо, во споредба со она низ што поминала 90-годишната Френ Голдман.

„Се јавував за да закажам вакцинација насекаде, секое утро, секое попладне и често бев онлајн ноќе“, рекла Голдман.

Секое утро се јавувала во Министерството за здравство на Вашингтон и ги молела да и помогнат да најде нешто.

„Нада. Ништо”, рекла Голдман. „Секој ден”.

Таа ги испробала локалните продавници со аптеки, надевајќи се дека ќе најде место. Нејзината ќерка Рут, која живее во Бафало, Њујорк, би работела на телефон и би пребарувала на Интернет за да најде нешто. Како и пријател во Аризона.

Минатиот петок Голдман се поврзала со Детската болница во Сиетл, која обезбедувала вакцини. Таа ги помина сите прашања очекувајќи ќорсокак. Потоа се отворил прозорец, прашувајќи во кое време сака да дојде.

„Не можев да им верувам на моите очи“, рекла Голдман. „Морав да ги тргнам очилата за да видам дали навистина гледам“.

Таа закажала состанок за во недела наутро во 9:10 часот, не знаејќи дека започнало снежното невреме.

Во саботата, Голдман се разбудила на неколку сантиметри снег и знаела дека ќе мора да планира однапред. Така, таа се облекла слоевито, ги извади стаповите и тргнала со телефонот кој и рекол дека патот ќе биде три милји во секоја насока.

Голдман, која добила нов колк минатата година, внимателно се спуштила по стрмната патека пред нејзината станбена зграда и излегла на патеката.

Таа поминала околу две третини од патот до болницата и се свртела, убедена дека ќе успее следниот ден.

И, во неделата наутро во 8, таа се облекла во волнени панталони и кошула со кратки ракави, така што сестрата лесно може да ја достигне нејзината рака. Над тоа, волнено палто, па друго палто и јакна за дожд. Ги облекла чизмите, ги земала двата стапа и тргнала.

„Не беше лесно да се оди, беше предизвик“, рекла таа, додавајќи дека патеките биле замрзнати и биле покриени со висок снег.

Но, Голдман пристигна на состанокот со само 5 минути доцнење, што било добро. Да дошла порано, ќе морала да чека на студот.

Уште во Бафало, Рут Голдман не била многу загрижена за нејзината мајка.

„Ние сме луѓе за надворт“, рекла таа. „Сакаме да бидеме надвор. Вчера бев на езерото Онтарио каде дуваше студен ветер од 6. степени.

„Мајка ми нема да дозволи малку снег да ја спречи во вакцинирањето“, продолжила таа. “Таа беше подготвена да помине толку многу километри до таму и назад до дома само за да ја добие вакцината. Таа е навистина извонредна личност која има став:’Не дозволувате никакви проблеми да ве натераат да се откажете од замисленото’”.

„Таа е некој што бара решенија, а не проблеми.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!