Германија го менува законот: Во пензија дури со 70 години?

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи за тоа какви треба да...

ПРИКАЗНА ЗА ЖЕНА КОЈА НЕ МОЖЕШЕ ДА ЗАПАЛИ СВЕЌА – ДАЛИ МОЛИТВИТЕ ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ: На сите ќе донесе 3 важни лекции за животот!

Кога веруваме дека ќе биде добро, навистина ќе биде така – приказна која носи важни животни лекции! За молитвата, верата и исполнувањето на желбите… Понекогаш...

ФОТО: Денес има 62 година и работи како секретарка- Како изгледа Пипи Долгиот Чорап која од 8 годишна возраст стана ТВ икона

Актерката Ингер Нилсон ја глумеше позната Пипи Долгиот Чорап и истоимениот филм и серија, кои беа емитувани во 1969 и 1970 година. Легендарната приказна за...

Министерот за труд ја отфрла идејата за поместување на старосната граница за пензија, но дебатата се разгоре. Прашање е како да се обезбеди нивото на пензиите ако недостигаат работници, а има сѐ повеќе пензионери.

„Границата за одење во пензија мора да се покачи“, изјави неодамна економистот Гунтер Шнабл од Универзитетот во Лајпциг. Со предлогот за одење во пензија со 70 години, Шнабл ја распали старата дебата во Германија.

Имено, по многу натегања, во земјата старосната граница за одење во пензија до 2029 година постепено се подига од 65 на 67 години. Оној кој ќе замине предвремено, не може да смета на полн износ на пензијата.

Аргументот на Шнабл се општиот раст на цените, како и стотиците непополнети работни места. Тој вели дека Германија допрва ќе има проблем, кога една цела генерација на бејби-бумерите ќе замине во пензија. Со тоа се мисли на луѓето родени во време на наглиот скок на наталитетот, меѓу Втората светска војна и шеесеттите години.

Тука е и извештајот на Министерството за труд и социјална грижа во кој се очекува сериозно опаѓање на нивото на пензиите до 2035 година. Имено, моментно според законот просечната пензија мора да изнесува најмалку 48 проценти од просечната заработувачка во земјата, но до триесеттите години од овој век би можела да падне на 45,8 проценти.

Причината е едноставна – општеството станува сѐ постаро и расте процентот на пензионери во него. Така, во 2020 година имало 25,84 милиони пензионери, дури 6,5 милиони повеќе отколку по повторното обединување на двете Германии.

Министерот го отфрла предлогот
Дебатата околу тоа со колку години да се оди во пензија, во Германија се води хронично. Овојпат е посебно пикантна за Социјалдемократите, кои во ликот на канцеларот Олаф Шолц ја предводат владата. Едно од неговите главни ветувања во изборната кампања беше стабилно ниво на пензиите.

Неговиот сопартиец, министерот за труд Хубертус Хајл, ја отфрла идејата сите да работат до наполнување 70 години. „Само оние кои живеат во некој свој свет, веруваат дека луѓето треба да работат до својата 70-та година во челичарници, продавници, како полицајци или медицински сестри“, изјави Хајл за весникот „Велт“.

Хајл потсети дека Социјалдемократите, Зелените и Либералите во коалицискиот договор напишаа дека границата за одење во пензија нема да се поместува нагоре од навршени 67 години, па според тоа, ќе се опстојува на договореното.

Политикологот и истражувач на сиромаштијата Кристоф Бутервеге, близок до германската Левица, потсети дека уште во царска Германија, во 1916 година границата за одење во пензија била спуштена од 70 на 65 години.

„Денес, како што знаат сите, нашето општество е далеку побогато од тогаш. Ако сепак се случи враќање на старосната граница од царски времиња, тоа би бил фијаско за нашата социјална држава. Старите луѓе мора да добијат плата за своето животно дело и да бидат во можност да живеат достоинствено.”/Извор DW

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Во петок и сабота е Задушница – доколку не можете да отидете на гробишта еве што треба да направите

Православните христијани во петок и сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница...

Примиле Украинка како бегалка, па поради неа сопругот ја оставил жената

Неверојатна приказна се појави во медиумите, во која главната улога ја има Тони Ганет од Бредфорд, кој ја оставил неговата сопруга Лорона, откако се...
error: Содржината е заклучена!