Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3 состојки

Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој е ликсир ќе можете да се споредувате со 20 години помлади.

Руската народна медицина е богата со лековити рецепти, а меѓу нив е и овој билен е ликсир на „вечна младост“, комбинација на билки со исклучителни лековити својства – камилица, кантарион, цветови од смил и пупки од бреза.

Сите овие растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој еликсир ќе можете да се споредувате со 20 години помлади од вас. Потребни состојки: 100 г цвет од камилица, 100 г кантарион, 100 г цвет од смил, 100 г пупки од бреза.

Постапка: За да го подготвите е ликсирот, добро измешајте ги наведените состојки и чувајте ги во херметички затворен сад. Земете една лажица од смесата и прелијте со половина литар врела вода, поклопете и по 20 минути процедете.

Напитокот чувајте го во термос за да биде постојано топол. Пијте половина од пијалакот наутро на празен стомак, а остатокот испијте го два часа по вечерата, а отпосле не пијте и не јадете ништо сè до утрешниот ден.

Постапката на кон.сумирање следете ја внимателно. Потребно е да пиете еден месец од овој е ликсир секојдневно, а потоа се прави пауза од долг период. Е ликсирот може да го кон.сумирате повторно по изминати 5 години.

Овој пијалак ќе ви помогне да се ослободите од в ишокот к илограми без да држите ди-ета. Смилот ќе го исчисти телото од ток.сини и со тоа ќе ја подобри работата на срцето, црниот дроб, бубрезите и панкреасот.

Е ликсирот ја зголемува еластичноста на кр-вните садови, помага при мултиплекс склероза, спречува срцев у дар и хипертензија. Еликсирот на вечна младост има пријатен вкус, а по желба може да се заслади со лажичка мед.

II РЕЦЕПТ: Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3 состојки. Потребни состојки: 2 лимони, 2 главици лук, 1/2 килограм мед.

Постапка: За да го направите овој еликсир, потребно е да користите органски лимони, а не прскани со пестициди, затоа што кората на лимонот во овој рецепт игра многу важна улога и без неа овој еликсир ќе ја нема посакуваната ефикасност.

Лимоните треба да се сомелат или да се изрендаат заедно со кората, но претходно отстранете им ги семките (единствено семките не ви се потребни во овој рецепт, нив можете да ги засадите и да израснете нови билки). Излупете две главици лук со средна величина, изгмечете ги и измешајте ги заедно со сомелениот лимон и половина килограм мед во стаклена тегла. Потребно е смесата да отстои најмалку пет дена за да се соединат сите состојки.

Смесата се кон.сумира откога ќе биде веќе отстоена неколку дена, само така е правилно за да имате успешен резултат од оваа мешавина. Лукот треба да ги ослободи своите сокови и да „изреагира“ со медот. Потребно е да се кон.сумира по една лажичка секој ден, трипати дневно, пред секој главен оброк. Кога ќе ја изедете целата тегла, потребно е да направите пауза од 1 недела, а потоа слободно може да направите уште една доза.

Треба да бидете упорни, редовни и придобивките ќе ги почувствувате на својата кожа, здравје и целиот организам. Овој рецепт, велат Русите, „ги брка“ сите болести. И тоа гарантира дека вашата старост ќе се успори, а кожата ќе ви изгледа барем 10 години помладо.

Извор: НМД.мк

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!