Го нарекуваат дрво на парите: Каде треба да ја чувате оваа билка за паричникот да ви биде полн со пари

Оваа собно растение, покрај својот убав изглед, се верува дека ќе ви донесе и подобрување на вашата финансиска состојба.

Познато како дрво на парите, красулата е едно од најпознатите и најомилените од родот Crassula кое се одгледува како собно растение. Одгледувањето на ова растение е многу едноставно и лесно за одржување. Покрај тоа, убавата красула е долготрајно растение, така што ќе уживате во нејзината убавина долго време.

Како што расте, дрвото на пари формира густо дрво со гранки на кои се месести, сјајни и мазни лисја. Растението е со боја на зелен жад, а многу лисја имаат црвеникава нијанса на работ кога се изложени на силен извор на светлина. Новите стебла ќе бидат со иста боја и текстура како лисјата, а со тек на време ќе станат кафеави и дрвени. Благодарение на тоа, красула може да се режи да ја оформите во одличен бонсаи, особено ако сте почетник.

Според различни верувања, легенди, па дури и според верувања на фенг шуи, постојат два главни типа на „дрвја на пари“. Едната е красулата (попозната како јапонско дрво за пари), а другата е пахира (Pachira aquatica) (попозната како растение за пари). И двете растенија се екстремно широко користени во филозофијата на фенг шуи за украсување на домови.

Енергијата на растението за пари за фенг шуи доаѓа од нејзиното добро коренување и потресната енергија што се гледа во новите лисја. Местото каде што ќе биде сместено растението за пари се избира така да енергија на раст се рефлектира во вашиот биланс во банка, тврдат верувања.

Красула е многу лесена за негување – и треба многу сончева светлина и брзо ќе напредува, но нема да и пречи и ако има малку шарена сенка. Дрвото Красула е отпорно, издржливо но она на што треба да внимавате е водата, внимавајте на количините. Не толерира прекумерно наводнување, затоа направете го тоа само кога ќе видите дека почвата во садот е скоро исушена.

Не ви треба дополнително ѓубриво за одгледување на ова растение. На јапонското дрво за пари му треба простор со добра вентилација. Ако можете да го обезбедите тоа, тогаш во куќата не нема да има премногу висока температура што би била фатална за растението.

Како и да е, мора да бидете внимателни да не биде премногу студено, температурата под 10 степени целзиусови нема да го убијат растението, но оваа темепратура не е добра за него.

Дрвото со пари цвета од време на време. Добрите услови во кои го одгледувате и зрелоста на растението се предуслов за цветење, а за возврат ќе бидете наградени со мали бели цвеќиња кои се појавуваат околу доцна есен и рана зима.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!