Го подтурнала момчето затоа што хрчи, но кога ја допрела перницата била влажна, а тој мртов – еве што била причината

“Ни кажаа дека Луис го чека долг, здрав и среќен живот – но тој почина една година по дијагнозата”, ја започнала својата приказна 25-годишната Лиза. Несвесна за она што ќе се случи подоцна, девојката Лиза Ли од Нортамберленд го турнала своето момче од кревет бидејќи и’ пречело неговото гласно ‘рчење.. Но за жал, ова биле неговите последни вдишувања.

Докторите и’ објасниле дека нејзиното момче Луис страда од ретка болест на срцето која се нарекува “Бругада Синдром” и која предизвикува нарушување во правилната работа на срцето. Судбоносната ноќ, она што таа мислела дека е ‘рчење всушност бил звукот на воздухот кој го напуштал телото поминувајќи низ гласните жици.

Лиза по ова започнала петиција на луѓето со овој редок синдром да им се овозможи вградување на внатрешен дефибрилатор (ICD), кој повторно го активира срцето, при негов застој.

“Кога бевме во кревет, јас мислев дека станува збор за ‘рчење и ништо повеќе, па го турнав и му реков да молчи. Но кога сфатив дека неговата перница е влажна од пот и дека нешто не е во ред тој веќе беше мртов. Веднаш викнав Брза Помош, но тие само ја констатираа смртта”, раскажува Ли.

Бругада синдром е ретка но сериозна состојба која може да довде до невообичаено брз срцев ритам кој може да заврши со целосно губење на свеста. “Подоцна дознав дека ‘рчењето всушност бил звукот на воздухот кој го испушта телото. Доколку тој имаше ICD сега ќе беше жив.

Сакам луѓето со истиот синдром да бидат свесни за овој проблем и на време да си го спасат животот. Овој синдром е тивок убиец – само сакам да ја подигнам свеста на другите”, ја завршила својата приказна за Daily Mail.

Бругада синдромот е најчестата причина за ненадеен срцев удар кај младите, здрави луѓе – а не може да се дијагностицира бидејќи не постојат видливи аномалии.

Последни објави

Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на...

Само што се породила ја однеле во другата соба да умре, но се случило чудо!

Патрисија и Лу биле воодушевени кога дознале дека таа е бремена и ги чека бебе. Но само неколку дена...

Се развеле кога тој имал 99, а таа 96 години, причината го шокираше светот, зарем се уште мислат на тоа?

Постојат случаеви какви никогаш порано не постоеле, да луѓе постари и од 80 години бараат развод за да можат...

Една соседка ми ко кажа овој трик и оттогаш, пред да тргнам на пат, секогаш …

Можеби вие веќе подолго време сте биле далеку од вашиот дом, а кога ќе се вратите дома, можете да...
- Advertisement -

Нејзиното момче ја оставил кога ја видел без шминка. Таа споделила на интернет како изгледа навистина

Оваа убава девојка живее во Лондон. Низ целиот свој живот Софија страдала поради нејзината несовршена кожа. Луѓето секогаш ме...

Орајќи ја нивата удрил во плаво буре- кога го отворил внатре се наоѓало вистинско богатство (ФОТО)

Овој фармер никогаш не очекувал да биде богат. Еден ден копал по својот имот додека не удрил во едно...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!