Дали знаете како всушност настанала молитвата „ОЧЕ НАШ“? Ја изговараат милиони верници ширум светот!

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...

Светот ќе им се сврти наопаку: во 2023 година овој ЗНАК ќе добие огромно БОГАТСТВО, другите исто така може да ГО ОЧЕКУВААТ ОВА!

Според астролозите овие знаци ги очекуваат големи животни промени во наредната година...

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка!

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка! Кога Бог ја создавал жената, кај него дошол еден ангел и го прашал: –...

„Оче наш“ е секако најпознатата христијанска молитва која секојдневно ја кажуваат милиони верници ширум светот. Еве како е создадена според традицијата.

Најчеста молитва меѓу верниците од сите христијански цркви е „Господната молитва“, позната и по почетните зборови „Оче наш“.

Таа е наречена „Господна молитва“ затоа што се верува дека првпат ја изговорил самиот Исус Христос, кој ги научил апостолите да се молат велејќи: „Така молете се…“ (според Евангелието по Матеј) или „Кога се молите , кажете…“ (според Евангелието по Лука).

Оваа молитва е запишана во Библијата, во две од четирите книги на евангелијата од Новиот завет. Преведена е на сите јазици во светот што ги зборуваат христијаните, а како што е приспособена на локалните јазици, секогаш малку отстапува од оригиналот напишан во Библијата.

Како и сите други молитви, вообичаено е „Оче наш“ да завршува со „амин“ од верниците. Интересно е што во Ерусалим постои црква наречена Патер ностер (Оче наш).

Според преданието, овде Исус за последен пат ги собрал апостолите и ги научил на молитвата „Оче наш“. Во спомен на тој настан, текстот на молитвата е испишан на ѕидовите на црквата на над 100 јазици.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Храната ќе биде скапа, човекот ќе јаде човек. Доаѓаат промени, страшни ужаси и време на одмазда“

Францускиот лекар и астролог Мишел де Ностредам, попознат како Нострадамус, успеа да предвиди некои клучни моменти од човечката историја како 11 септември, подемот на...

Не ни бега глобална криза: Најлошото допрва доаѓа, ќе паѓаат платите, следи инфлација

„Најлошото допрва доаѓа“, рече главниот економист на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Пјер-Оливие Гуриншас, на прес-конференција во вторник, 17 октомври, за време на презентацијата на...

„Мислев дека УМОРОТ ми е последица од бременост“: Лекарите ми открија страшна ВИСТИНА по породувањето!

Трејси Гејтон Ванеса Чалмерс мислеше дека нејзината болест е последица на компликации во бременоста. Мислев дека болеста е сведена само на бременост, но лекарите...
error: Содржината е заклучена!