Дали знаете кому Тито го носеше ковчегот на погребот? (ФОТО)

Пред 68 години, словенечкиот национален херој, пионер, комунист и политичар Борис Кидриќ почина во Белград.

Тој беше придружуван од Белград од голема маса луѓе на последното патување кон Љубљана.

Во словенечката престолнина, и покрај силниот дожд, тој беше одведен на вечно почивање во ковчег од страна на другарите предводени од Јосип Броз и Едвард Кардеj.

Ретко се случува Тито да носи ковчег, а тој дури се појавувал и на погреби.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!