Дали знаете што може да се случи ако често јадете јајца?

Постојат многу намирници за кои се верува дека се здрави и штетни за телото. На пример, вегетаријанците со урамнотежена исхрана го добиваат својот протеин исклучиво од јајца.

Од друга страна, јајцата со децении се поврзуваат со високо ниво на холестерол, па многу луѓе веруваат дека изматените јајца се всушност „златната средина“ и подобар избор од матените јајца, кои содржат и жолчки.

Сепак, неодамнешното истражување ни кажува дека холестеролот од јајцата всушност не го зголемува нивото на холестерол во крвта, а црвеното месо е на листата на штетна храна. Кога станува збор за протеините и здравата исхрана, дали јајцата навистина се подобар избор од месото?

Има причина зошто некои луѓе ги нарекуваат јајцата совршена храна – со само 70 калории јајцата се вистински хранливи бомби и еден од најдобрите извори на протеини што можеме да ги консумираме.

Секое јајце содржи околу 6 грама протеини, кои имаат поголема биолошка вредност од протеините од други извори. Со други зборови, не се сите протеини еднакви, а протеините што ги добиваме од јајцата најлесно ќе ги синтетизира и користи нашето тело.

Жолчките од јајце се полни со добри масти и содржат дури 18 корисни витамини и витамини, поради што се одличен извор на енергија. Јајцата исто така содржат голем број на антиоксиданси кои го штитат телото од разни болести, вклучувајќи, на пример, рак и хипертензија.

Жолчките од јајце содржат и каротеноид кој освен што им дава карактеристична боја, содржи и антиинфламаторни својства кои го штитат вашето тело од разни болести кои можат да се појават со возраста. Исто така, каротеноидот е одличен за здравјето на вашите очи. емитува „ Ново “.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!