Девојка тврди дека може да помине со 5 евра на ден во Грција: Ќе занемите кога ќе ви објасни како

Колку пари се потребни за еден ден одмор во Грција – е прашањето кое од синоќа има стотици коментари во неколку грчки групи на Фејсбук. Имено, човек од Ужице ги прашал корисниците на Фејсбук од Србија дали се доволни десет евра по човек за да се помине еден ден на плажа.

„Дали може да се помине ден со 10 евра по човек во некое од грчките одморалишта? Без сместување. Мислам само на храна, капење и некоја тура? Барам искуства…“, напишал човек по име Милован од групата „Grčka uživo“, по што почнале да се редат коментари.

Иако по објавата на Милован се очекуваше тој да биде нападнат во коментарите по принцип „што одиш на море ако немаш пари“, како што се случувало многупати досега, ситуацијата беше сосема поинаква. Имено, се јавија голем број српски граѓани кои објаснија дека е сосема реално да се помине еден ден на плажа со тој буџет.

„Да, се разбира. Вие велите по лице, што значи дека, да речеме, едно семејство или група од четири лица би имале на располагање 40 евра дневно. Во пракса, тоа значи дека некогаш би потрошиле 20, понекогаш 50 евра дневно. (не ви треба масло, мед или ориз секој ден). Уште попрактични совети дојдоа една жена, која даде конкретен пример како да поминете ден на плажа за 10 евра.

„Ако зготвите кесичка супа, за ручек испржете компири или пиперки или каков било зеленчук за појадок, паштета, мафини и чај, гиро вечерата, суфлаки или плескавици може да чинат 10 евра. Лежалките не, а ни некоја тура. Но што се однесува за јадење, имате голем избор“, напиша таа. .

Друг корисник изјави дека сè е до човекот и неговата приспособливост и економичност. „Секако дека може. Сè зависи од вашите афинитети и апетити. Многу ме нервираат луѓето кои мораат да се опијанат и прејадуваат по секоја цена на море, како да нема утре. Гарант има и име за тоа пореметување нарушување”. – напиша друг корисник.

За разлика од Милован, жена од Нови Сад напиша дека може да помине со помалку од пет евра дневно, само ако успее да оди сама на море. „Кога барем еднаш во животот би отишла сама на море, мислам дека не би можела да потрошам ни 5 евра дневно итоа со голем труд.

Не можам да е сетам на што би трошела, освен на домашно кафе што не сакам да го пијам по ресторани, по едно гиро или суфлаки дневно, лубеница на секои три дена и ќе јадам сирење и домати во сместувањето, ретко кое дополнително купување би ми било интересно бидејќи цел ден би пливала во морето, а можеби и дури и ноќе“, рече таа.

Следната членка на групата исто така даде свое мислење како да се оди на море без да се потрошат многу пари. „Секако дека може, земете малку од дома, наполнете го фрижидерот, купувајте малку по маркети, некои денови земете лежалки, не секој ден, некои денови гиро, сладолед може секој ден, доволно е ако знаете да уживајте во море, сонце, дури и под сенка. Ако ве има повеќе како во моето семејство, нам петмината во просек ни се доволни 10 евра, односно 50 евра дневно се сосема доволни“, напиша таа.

Поконкретен пример како да се помине поевтино на море даде корисник кој изјави дека за таа сума може да се ужива на море со неколку трикови. „Опуштете се и уживајте! Мене во лето ми е доволна шопска салата и леб, а тоа е здрав и евтино. Има печени пилиња за 5-6 евра.

Сувомеснато носете си од дома, поскапо е таму, бисквити и супи што ги имате кај нас, за слични цени ги има и таму по маркети и продавници. Шетајте наоколу со автобус, тоа се екскурзии.Знам дека некои купуваат сладолед во кутии во супермаркети за да не платат повеќе за парче.

Секој го поминува одморот како што може и сака. Напијте се пиво или вино на тераса додека заоѓа сонцето.Прошетајте покрај морето со звукот на брановите. Фрлајте камчиња во морето, најдете школка, читајте книга, нахранете ја душата … Само чувајте ја душата чиста, имајте насмевка на лицето, со вистинската личност во добро друштво, уживајте“, беше нејзиниот став.

Она што сепак ги интересираше сите е колку е реална оваа сума кога се летува со деца. Во конкретен пример, член на група од Србија опиша како тој, неговата сопруга и трите деца потрошиле нешто повеќе од 350 евра на десетдневен летен одмор, додека неговите пријатели со кои бил на летен одмор со своите двајца децата потрошиле десет дена вкупно 190 евра.

„Пред неколку години бевме во Неи Пори, моето семејство има 5 члена, двајца возрасни и три деца, не донесовме многу од дома, донесовме нешто малку чисто колку за да појадуваме, бевме 10 дена, не користевме лежалки, не пиевме кафе во кафулиња, пица, гиро, сладолед, секој ден што купувавме крофни во пекара, поголеми и три пати поевтини отколку на плажа, бевме неколку пати во забавен парк, децата беа во тие водни паркови…

Купивме по некоја маица, папучи, шорцеви, топка со попуст, потрошивме 20 евра на некоја игра, ниту бевме жедни ниту гладни, потрошивме нешто повеќе од 350 евра, секако дека земавме многу повеќе, вишокот го искористивме кога се вративме во Србија. Средствата ни се скромни, не штедевме, но не се ни расфрлавме. Значи не е до Грција, до човекот е. Инаку, дневно трошиме во просек по 50 евра, каде и да сме на одмор“, напиша Жељко.

Дека билансот се исплати и е економичен сведочат и зборовите на една Марија, која објасни како успева да балансира на море со десет евра дневно. „Можеби и помалку од 10 евра по човек ако не се троши нерационално. Со тие пари можеш да си дозволиш ручек или вечера и нормално сладолед, крофни. Јас секогаш имам храна во кујната, носам сувомеснато, пире, супи, шпагети… Ќе се испржи месо, поефтино е од кај нас, секогаш овошје, пудинг и ок е.

Кое одморалиште и да го изберете, цените се скоро исти. Опуштено, на одмор сме поради морето и песокот, не користиме лежалки. Го сакам песокот и тука има заштеда. Повеќе сакам да летувам секоја година отколку секоја четврта“, напиша таа.

Се чини дека лежалките за многумина биле непотребни, за што сведочи мислењето на следниот член на оваа група. „Секако дека може. Не одите на лежалки, си носите свои крпи и чадор за сонце, правите сендвич или носите некоја друга храна на плажа. Не одите на тури, избирате едно летување. Не јадете често гиро и не одите по ресторани. Јас најмногу одам на море за пливање и уживање, а не за шопинг, ресторани и екскурзии“, вели таа.

Според зборовите на една пензионерка од Србија, таа и нејзината пријателка првиот ден од одморот ги ставаат парите во заеднички паричник, а до крајот на летниот одмор не трошат повеќе од издвоената сума за 11 дена, и така цели десет години.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!