Девојчето ја болеше стомак: Тоа што лекарите и го извадиле од стомакот ја шокирало цела болница

Девојчето ја болеше стомак: Тоа што лекарите и го извадиле од стомакот ја шокирало цела болница. Хирурзите во Индија извадиле сноп долга 1,5 метар коса од стомакот на тинејџерка која била толку болна што едвај проголтала малку вода, објави Дејли Меил.

Кавита Кумари (15) голтнала коса. Нејзината зависност на почетокот не беше толку драматична како што ја јадеше сопствената коса, но почна да бара коса насекаде и да ја јаде. Таа дури и ја тргала косата од главата на другарките на училиште и ја јадела.

Во меѓувреме изгубила интерес за храна, па била насилно хранета, а се пожалила на стомачни болки и малаксаност.

Кога пристигнала во болница во Утар Прадеш, лекарите откриле цврста маса долга 1,5 метри во нејзиниот стомак. Покрај тоа, таа имала лезии во стомакот и тенкото црево.

Откриено е и дека Кавита има златен синдром, кој е психолошки по природа и предизвикал желба да јаде коса. По отстранувањето на влакната од стомакот, Кавита се опоравува во болница и наскоро повторно ќе може да јаде.

„Таа беше толку слаба што мислевме дека нема да преживее уште еден ден. Не знаевме дека си ја јаде косата, иако во неколку наврати беше познато дека вади неколку влакна, но мислев дека тоа го прави како шега.Кога престана да јаде правилно и почна да се жали на болки во стомакот, тогаш сериозно се загриживме.

Благодарна сум на лекарите што и го спасија животот“, рекла нејзината мајка.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!