Десет знаци дека телото ви е полно со отрови – не ги занемарувајте овие симптоми

Токсините се секаде околу нас – било да е тоа во воздухот што го дишеме, во водата што ја пиеме, или во храната што ја јадеме.

Дури и нашиот омилен паметен телефон е „фарма“ на валкани бактерии, чија количина е доволна за да станеме сериозно болни. Секој ден токсините се акумулираат во нашето тело и, ако достигнат одредено ниво, може да добиеме сериозна болест.

Како да знаеме дали е време за детоксикација?
Bright Side состави листа на симптоми кои укажуваат на преоптоварување на телото со токсини.

Страдате од запек
Кога јадеме, ние ненамерно консумираме многу хемикалии, како што се конзерванси, адитиви и вештачки вкусови. Цревата, кои се задолжени за варење, мора да се справат со овие токсини.

Нивната акумулација може да доведе до нарушување на дигестивниот систем и запек. Диета со органска храна, ограничување на алкохол и консумирање многу вода треба да помогне во решавањето на овој проблем.

Имате „мозочна магла“
Ако чувствувате вртоглавици, збунети сте и не можете да се концентрирате дури и наутро после спиењето, вашето тело може да има акумулирано штетни токсини. Тие предизвикуваат бројни реакции кои ги „цицаат“ главните витамини и минерали кои му помагаат на вашето тело да функционира. Нешто како што се случува, кога ќе ставите бензин со низок степен во вашиот автомобил.

Дезодорансите не ви помагаат
Се истуширавте наутро, сте ставиле дезодоранс, а сепак луѓето се оддалечуваат од вас додека им пристапувате. Сфативте: токсините може да направат да мирисате лошо. Кога се апсорбираат, тие произведуваат гасови и мириси кои минуваат низ вашите пори и се шират како непријатна смрдеа.

Болки во зглобовите и мускулите
Ако не сте биле во фитнес-сала и не сте направиле некоја физичка вежба, но сепак имате мускулни и болки во зглобовите, причината може да биде во акумулацијата на токсини. Болката во телото е показател дека може да имате воспаление предизвикано од интоксикација.

Проблеми со кожата
Кожата е најголемиот орган во нашето тело и често е изложена на контаминација. Исто така производи како шампони, кондиционери, сапуни и лосиони што ги користиме може да содржат штетни хемикалии.Изложување на толку многу токсини може да предизвика симптоми како што се акни, осип и егзема.

Спиењето станува сè потешко
Од една страна, акумулацијата на токсини ве тера да се чувствувате исцрпени, а од друга – може да го расипе вашиот сон. Несоницата предизвикува сериозни здравствени проблеми.

Качувате килограми
И покрај сите вежби, ако продолжите да добивате тежина, можеби нешто не е во ред со вашите хормони. Токсините може негативно да влијаат врз нивото на одредени хормони, вклучувајќи ги и оние кои се одговорни за одржување на нормалн тежина. Преминувањето кон здрава исхрана и сеопфатна детоксикација треба да помогнат.

Вашиот здив мириса лошо
Лош здив обично е симптом на дигестивни проблеми. Ова се случува кога вашиот дигестивен систем се бори да апсорбира сè што јадете. Но, овие проблеми можат да се појават кога црниот дроб се бори за прочистување на сите акумулирани токсини.

Ноктите на нозете се кревки и изгледаат штетено и темно
Гравитацијата ги повлекува токсините во вашето тело надолу и нозете се оние што страдаат од нив. Прстите во поголемиот дел од денот се во чорапи и чевли, и во комбинација со токсини, тие формираат екосистем, кој габите го обожаваат. За да се справите со оваа состојба, мора да користите анти-габични препарати, но исто така да се ослободите од токсините.

Косата ви паѓа
Губењето на косата не е симптом, предизвикан од токсините што ги јадеме секојдневно. Тоа може да се случи поради повеќе злобни супстанции, како што се арсен, олово и талиум (кои се наоѓаат во чад од цигари), и други, кои можат да бидат смртоносни. Затоа, немојте лесно да го прифаќате паѓањето на косата, особено ако е интензивно, туку контактирајте со вашиот лекар.

Како да направиме детоксикација?
Ако страдате од еден или повеќе од условите опишани погоре, детоксикацијата е добра идеја. Исто така, постојат сложени процедури за отстранување на отрови, но исто така можат да помогнат некои едноставни промени во вашиот животен стил.

  • Пијте многу вода за да ги отстраните токсините од телото.
  • Токсините предизвикуваат хаос во црниот дроб. За да го заштитите, пијте чај од глуварче или додадете магдонос и коријандер кон вашата исхрана.
  • Практикувајте јога. Ја подобрува циркулацијата на телото и помага да се ослободи од токсините.
  • Измијте ги забите по вечерата. И не заборавајте да користите четка за јазик.
  • Јадете само чиста органска храна.
  • Додадете пробиотици во вашата исхрана.
  • Користете само природни козметички производи кои не содржат мириси или други токсини.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!