Дејан за една недела ги изгуби родителите и братот – Коронавирусот покоси цело семејство во Србија

Коронавирусот секојдневно зима нови жртви ширум светот, но за едно семејство во Србија овој вирус предизвикал вистинска трагедија и за само недела дена ги изгубил родителите и помалиот брат.

Горан Максиќ (42), кој почина од коронавирус во саботата воковид- болницата во Паруновац по шест дена борба за живот на апарати за дишење, беше погребан вчера на локалните гробишта во селото Вражогрнци, во близина на Александровац. На вечното почивање го испрати неговиот брат Дејан (46), кој во саботата ги погреба татко му Милован (72) и мајката Нада (66).

Прво, таткото Милован почина во болницата Ковид во Крушевац во четвртокот, 18 февруари, ден подоцна, мајката Нада и додека Дејан се збогуваше со нив на селските гробишта, тие му рекоа дека починал и неговиот брат Горан. Според „Независне новине“ од областа Расина, целата парохија сочувствува со семејството, за кое велат дека е чесно и искрено.

Соседите и пријателите кои го тешат неутешниот Дејан имаат само пофални зборови за семејството Максиќ, а тие велат дека покојниот Горан бил исклучително добар, вреден и искрен човек.

Шокирани од оваа вест, луѓето со големо срце од Србија и дијаспората се обидоа барем финансиски да му помогнат на неутешниот Дејан, кој не беше во можност да зборува за весникот.

Неговата сопруга Билјана, скршена од болка, во неделата за Курир изјави дека нивната трагедија не може да се опише со зборови и дека никој сè уште не може да поверува како нивните најблиски, кои биле здрави, биле исечени од коронавирусот толку брзо.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!