Директорот на Статистика објасни: Еве како ќе бидат попишувани лицата кои не се во државата

3 ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ кои ќе БЛЕСКААТ од среќа до 2025 година: Сите врати ќе им бидат отворени

Веќе пишувавме на кои знаци среќата ќе им се насмевнува до крајот на оваа година, а денес дознаваме кого ќе наградуваат ѕвездите во следните...

Утре се МЛАДЕНЦИ: Ако сакате да имате УСПЕШЕН брак, мора да ги почитувате ОВИЕ обичаи

Денешниот голем празник е посветен на брачните парови. Нашата православна црква и нејзините верници денес го слават големиот црковен празник Свети 40 Севастиски маченици,...

Баба Ванѓа: за да се заштитите од уроци и лоши очи, чувајте го ова во вашата куќа

Пророчицата од Петрич ги посочи токму овие материјални работи...

Наша цел е по најавениот попис на населението во април, следниот попис да биде исклучиво базиран на податоци од регистри, изјави вечерва директорот на Заводот за статистика, Апостол Симевски.

При гостувањето во емисијата „Вин Вин“ на ТВ Телма, во однос на информциите за можен бојкот на пописот од страна на опозицијата, Симевски рече дека тоа би била најлошата одлука што би можел да ја донесе некој политички субјект, посочувајќи оти на тој начин само ќе направи штета, односно „никаква корист за никого“.

– Така ќе останеме и понатаму единствената земја којашто ќе нема податоци од попис, ќе останеме единствената земја којашто нема да може да планира каков било развој од економски, образовен, културен аспект и ќе останеме црната дупка во светот како единствена земја што не го направила тоа и каде што никој нема да не третира како било каков партнер, нема да ни дојде ниту еден инвеститор повеќе во државата за да инвестира, немајќи никаква информација за тоа што нуди овој пазар како официјална работна сила, каков е овој пазар како потрошувачки, нагласи директорот на Заводот за статистика.

Околу попишувањето на лицата кои се заминати од државата, Симевски наведе дека тие ќе бидат попишани во посебни категории.

– Луѓето претходно се попишуваа плашајќи се дека ако не запишат нема да добијат државјанство или имотно право во државата, па така свесно даваа погрешни изјави и кажуваа дека тие се во државата и оваа бројка ја оптоваруваа дополнително, појасни директорот на Заводот за статистика.

На новинарското прашање околу резиденти, нерезиденти и вкупно население тој објасни дека таа терминологија сега се употребува во Законот и дека лицата кои се подолго отсутни од земјата нема да влезат во вкупниот број на населението.

– Тие ќе бидат запишани со цел да се одредат нивните карактеристики, образование со цел кога ќе се креира политиката да се знае дали од државата имаме одлив на мозоци и какви профили на луѓе заминале од земјава, додаде Симевски.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Неверојатна приказна: За време на земјотресот во Турција, маж ја фрлил бремената сопруга преку тераса и ја спасил

Животот е навистина најневеројатниот автор на човечки приказни. Но, има и такви кои во тешките моменти не насмевнуваат и си кажуваат дека чуда се...

Потресна исповед на младата мајка која со денови беше затрупана со новороденчето: „Тоа ме одржа во живот“

Иако вестите за бројот на жртвите се зголемуваат секој час, понекогаш доаѓаат вести дека луѓе се извлечени од урнатините живи, што му дава надеж...

Ново чудо во Турција: „Се подготвувавме за погреб, па и’ го слушнавме гласот“ – спасена жена по 258 часа

Спасувачите успеале да спасат жена на возраст од триесет години во Кахраманмараш, 258 часа по земјотресот, јавува „Си-Ен-Ен Турк“. Како што се наведува, станува...
error: Содржината е заклучена!