Добро отворете очи – вака ќе препознаете месо кое не смее да се јаде

Бело воденикаво месо или големо бледо парче свинска кременадла, која не е прошарана со бела маснотија, е сигурен знак дека таквото месо во најмала рака е полно со антибиотици, хормони и адитиви.

Единствено месо кое може да се каже дека е безбедно е јунешкото, но само затоа што овие животни се хранат поинаку од пилињата и свињите, па поради тоа постојат помалку шанси да користат сточна храна полна со антибиотици. Заради тоа, важно е да се внимава кога се купува месо, бидејќи ситниците може да предупредат на неправилности, а секој може да ги воочи и препознае.

Лекарите апелираат дека толжкму антибиотиците во месото се главна причина луѓето да станат се помалку имуни на бактериски инфекции. Мала доза антибиотици се ставаат во сточната храна, како некој вид пшревентива, која се дополнува во месото и бактериите стануваат отпорни на нив. Луѓето кои јадат такво месо, внесуваат и антибиотици, објаснува д-р Стојиќ.

Докторот вели дека кога живината ја јаде таа храна секојдневно, ѝ се уништуваат штитните жлезди, доаѓа до дисбаланс на хормоните за само 35 дена. И ако човекот го јаде тоа месо, доаѓа и до истите оштетувања кај него.

Здравото свинско месо има светла до темна црвена боја во зависност од староста. Масното ткиво мора да биде ишарано со маснотија. Во спротивно, значи дека свињата се хранела со сточна храна полна со антибиотици и затоа делува крупно.

Пилешкото месо кое е полно со хормони, обично е крупно, меко, а после печење коската брзо се одвојува од месото. Бојата на месото е бледа и исто така полна со вода. Наспроти ова, домашното пилешко месо има цврста структура.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!