Додајте го овој зачин во топла вода и гледајте како маснотиите се топат: За една недела – 3 килограми помалку

Само еден зачин и чаша топла вода ќе направат чудо за вашата фигура, а истовремено и ќе ви го подобрат здравјето. Во само една напивка се крие вистинска ризница на здравјето.

Станува збор за куркума, зачинот што злато вреди. Освен фактот што куркумата е еден од најкорисните зачини, кој на јадењата им дава одлична арома и боја, тој исто така му годи и на организмот, на тој начин што поседува антивоспалителни, антиоксидансни и подмладувачки својства.

Сипете ја куркумата во чашата со вода и промешајте. Се пие пред или после појадок во период од 2 недели, по што треба да се направи пауза од 2 недели. Можете да додадете и малку лимон и мед во напивката за да биде повкусна.

Во текот на првите недели ќе го исфрлите вишокот вода, ќе му направите детоксикација на организмот и ќе се ослободите од 3 килограми. Во текот на втората недела можно е да ослободите уште од 2 килограми. Нутриционистите советуваат да го поправите и начинот на исхрана покрај напивката за да добиете подобри резултати.

Покрај тоа што ќе ослабете, еве како ќе влијае напивката врз организмот…

  • Го чува здравјето на срцето. Куркуминот спречува создавање на тромб.
  • Го подобрува варењето, го забрзува метаболизмот и го поттикнува топењето на масните наслаги.
  • Ги обновува оштетените клетки на црниот дроб.
  • Ги олеснува симптомите на артритис. Ги намалува отоците и ја ублажува болката.

Познато е дека канцерот најдобро напредува во кисели средини, а куркумата го алкализира организмот, па така го штити вашето здравје. Пијте ја оваа напивка секоја вечер пред спиење: За 15 дена нема да имате ни грам маснотии на стомакот!

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!