Додека била во самоизолација, се заразила од коронавирусот: Грешката на оваа жена речиси ја чинела нејзиниот живот!

После три недели целосна изолација, оваа жена била позитивна на корона вирусот. При самоизолација постои можност за зараза доколку се занемари само еден чекор на заштита, велат лекарите.

Рејчел Брамерт од Северна Каролина била во самоизолација три недели, а минатиот четврток дозна дека има заболено од вирусот корона.

Рејчел била во изолација затоа што страдала од автоимуно заболување, што ја натерало особено да се загрози од инфекција. “Овој вирус навистина ме исплаши.

Со оглед на мојата состојба, направив сè што можам за да се заштитам од короната за да не бидам во ситуација да одам во болница, но баш се случи спротивното”, започнува нејзината приказна.

Рејчел вели дека внимателно ги слушала сите совети на лекарите и не го напуштила нејзинот дом во текот на последните три недели. „Навистина мислев дека правам сè како што треба“

Таа и нејзиниот сопруг не биле во близок контакт, спиеле во одделни простории, а растојанието секогаш било на 2 метри меѓу нив.

„Единствената личност со која имав контакт беше жена која ми донесе лекови и ми требаше материјали, па дури и тогаш носев ракавици по совет на лекар“.

“Како и да е, еднаш, само еднаш не ставив ракавици кога ги земав торбите и верувам дека тогаш се заразив. Се покажа дека жената што ми ги доставуваше лековите беше позитивна на вирусот на корона, но немаше симптоми. Таа грешка, скапо ме чинеше “, рече таа.

Таа се чувствува добро и верува дека ќе ја победи оваа болест.

“Јас сум била болна и порано, но никогаш досега не доживеав вакво нешто. Ова е сосема друго „чудовиште“. Ова е навистина исцрпувачко и страшно. Да, така би ја опишала оваа состојба. Се надевам дека ќе излезам од ова како победник “, заклучува таа.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!