ДОКТОРИ ОТКРИВААТ: Што се случува со телото ако јадете по 12 сливи секој ден!

Потрошувачката на 12 сливи дневно исто така може да го регулира холестеролот, да ја зголеми густината на коските и да го зајакне вашиот имунолошки систем.

Сливите се познати како природен мултивитамин, но многумина немаат навика редовно да ги јадат. Сепак, тие се толку здрави што може да се премислите кога ќе слушнете што само неколку сливи дневно можат да направат за вашето тело.

Само 12 сливи дневно можат да го подобрат вашето здравје – ова би значело дека го јадете ова вкусно овошје секој ден во текот на сезоната и со тоа го намалувате ризикот од развој на рак на дебелото црево.

Кога ќе заврши свежата сезона, задолжително вклучете сливи во вашето мени. Потрошувачката на 12 сливи дневно исто така може да го регулира холестеролот, да ја зголеми густината на коските и да го зајакне вашиот имунолошки систем.

Една свежа слива во просек содржи 113 милиграми калиум, а овој минерал помага да се контролира високиот крвен притисок, со што се намалува ризикот од мозочен удар. Ова летно овошје е исто така познато по придобивките за дигестивниот тракт.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!