Докторка го пие овој напиток штом ќе стане наутро – има неверојатно дејство врз здравјето

Јудин Хари од Итната помош вели дека секој ден го започнува со млака шолја зелен чај. Важна е температурата, но и еден додаток. Таа го сподели својот утрински ритуал за ден исполнет со енергија.

Докторката која веќе ги открила своите совети против стрес, рекла дека овој чај го пие наместо кафе.

„Секое утро го започнувам со зелен чај. Многумина и не знаат дека тој исто така содржи кофеин, па ќе ве разбуди, но дозата е помала отколку во кафето и така нема да стабнете нервозни. Преполн е со антиоксиданси кои го забрзуваат метаболизмот, ги смирува воспаленијата и го зголемува согорувањето на масти“, рекла д-р Хари.

Зелениот чај има смирувачки ефект, поради што е добар ако работите стресна работа. Утрото ќе го започнете будни и фокусирани, но смирени. Оставете зелениот чај да се излади пред да додадете лимон, кој ќе ја зајакне апсорбацијата на полифенол и ќе ви даде максимум благотворни дејства.

Лимонот никогаш не треба да се додава додека е чајот врел, затоа што на температура од 70 степени Целзиусови губи најголем дел од витаминот Ц.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!