ДОКТОР ПЕРИШИЌ ЗА РЕЗУЛТАТИ НА КРВНА СЛИКА: Еве на што треба посебно да обрнете внимание

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...

Светот ќе им се сврти наопаку: во 2023 година овој ЗНАК ќе добие огромно БОГАТСТВО, другите исто така може да ГО ОЧЕКУВААТ ОВА!

Според астролозите овие знаци ги очекуваат големи животни промени во наредната година...

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка!

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка! Кога Бог ја создавал жената, кај него дошол еден ангел и го прашал: –...

Др. Перишиќ објасни колку често треба да правите крвен тест и на кои резултати треба да обрнете внимание.

Крвната слика може да биде показател за многу промени во телото, а оние што знаат да ја читаат можат да откријат многу работи. Гастроентеролог д -р Воислав Перишиќ за ТВ Прва изјави дека е доволно децата да имаат крвна слика еднаш годишно, а потоа објасни на кои параметри треба да се обрне внимание.

„Тоа не е само хемоглобин, тоа не се само бели крвни клетки и тромбоцити, туку MCV, MCHC. Што значи MCV е таканаречениот волумен на еритроцити, и ако некој има нормален хемоглобин и нормален број на еритроцити, но MCV е намален, тоа значи дека му недостасува железо.

Ако MCHC, односно просечната концентрација на железо е намалена, тој има дефицитна анемија. Мора да се прочита. И има уште една анализа, пишува RDV, што значи дали еритроцитите се со различни големини.

Ова се одлични показатели за недостаток на железо, но има уште една работа – без разлика дали детето е анемично или не, важно е да се знае дека терапијата со препарати од железо ќе се спроведе, и таму секогаш мора да се прави феритин “, објасни докторот.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...
error: Содржината е заклучена!