Домот што ја има оваа билка не може да биде сиромашен: Го чува здравјето и привлекува пари!

Босилекот е ароматична билка, која изобилува со многу лековити својства. Познат е уште и како тулси или туласи, потекнува од Иран, Индија и другите тропски региони на Азија, а се култивира уште од пред околу 5000 години.

Постојат повеќе видови босилек, а оној што се користи во медитеранската кујна се нарекува сладок босилек. Оваа е билка позната по своите лековити својства. Поради тоа, можеби е време да почнете да ја одгледувате дома. Еве 10 причини зошто тоа ќе ви се исплати:

1. Сојузник е во борбата против депресија.

2. Го чува здравјето на кардиоваскуларниот систем

3. Ја покренува работата на цревата и помага за детоксикација на организмот.

4. Го подобрува варењето.

5. Го штити телото од појава на дијабетес.

6. Одличен афродизијак е.

7. Содржи антиоксиданси кои штитат од појава на болести.

8. Го регулира стресот.

9. Поседува антимикробни својства кои штитат од вируси и инфекции.

10. Идеална е во борбата против појава на клетки на рак.

Велат дека домот во којшто се одгледува босилек не може да биде сиромашен, па затоа набавете го што побрзо!

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!