ДР. НЕСТОРОВИЌ ОТКРИВА Ова е најмоќниот антибиотик во светот, тој влијае на 700 гени и лекува повеќе од 160 болести

Подеднакво е добар во сузбивање на симптомите на воспаление на коленото зглоб, како висока доза на ибупрофен, нашиот Бруфен во доза од 800 mg.

Главно се користи во кујната поради неговиот уникатен вкус, но со векови се користи во алтернативната медицина. Луѓето од Азија најчесто го користат ова моќно растение за варење, рани, проблеми со стомакот, мали исеченици и повреди на мускулите.

„ Главната активна состојка на растението куркума е кукуминот, кој покажа бројни корисни ефекти во воспалителни состојби во експериментите. Тој често се нарекува куркума. Инхибира различни воспалителни ензими.

Делува и со намалување на активирањето на воспалителниот ген, преку инхибиција на еден од т.н. транскрипционите фактори, нуклеарниот фактор каппа Б и инхибира бројни цитокини, молекули кои предизвикуваат воспаление “, вели д-р Бранимир Несторовиќ.

Мед од куркума – Лекарите не знаат како да ја објаснат оваа моќ!
Бројни научни истражувања ги потврдија придобивките што куркумата ги има за нашето здравје. Зачинот содржи активно соединение наречено куркумин , кое може да го намали воспалението, но и да излечи многу дигестивни проблеми.

Според некои експерти, куркуминот исто така може да им помогне на луѓето да спречат рак. Полн е со антигабични и антибактериски својства кои можат да ни помогнат во борбата против многу болести. Истражувањата тврдат дека куркуминот може да им помогне на клетките да преживеат тешко воспаление.

Ја заштитува и ДНК. Влијае на 700 гени во нашето тело и лечи повеќе од 160 здравствени проблеми. Неговите антиинфламаторни својства можат да ни помогнат да излечиме состојби како што е остеоартритисот.

Многу експерти тврдат дека куркумата може да ни помогне во лекувањето на проблеми со црниот дроб, проблеми со дишењето, автоимуни нарушувања и невролошки проблеми.

Содржи соединение наречено турмерон , кое може да послужи и како природен лек против Алцхајмерова болест. Може да ја подобри функцијата на мозокот и да ги поправа мозочните клетки.

Многу силните антиоксидантни и антиинфламаторни својства на куркумата можат да помогнат во лекувањето на многу видови на рак, како што се: рак на желудникот, градите, белите дробови, црниот дроб и дебелото црево. Ова е одлично бидејќи ги остава здравите клетки непроменети и влијае на малигните клетки.

Несторовиќ наведува дека во една голема студија од Индија од 2014 година, куркуминот бил подеднакво добар во сузбивањето на воспалението на коленото како и високата доза на ибупрофен, нашиот Бруфен во доза од 800 mg. Во истражувањето од 2017 година, идентификуван е друг полифенол, калебин А, со многу изразена антиинфламаторна активност.

Според него, областа каде што денес најмногу се истражува е неговата примена во лекувањето на ракот. „Член Преглед објавен во 2017 година во престижниот весник Анали на Њујоршката академија на науките покажува одличен ефект на curcumin за зачувување на активноста на ензимот кој е од суштинско значење за одбрана на телото против ракот. Овој ензим, наречен тумор супресорна фосфатаза и аналог на истегнување (PTEN), ја потиснува пролиферацијата на клетките на туморот и често е недоволно активен кај ракот.

Во написот за преглед од 2017 година, група италијански онколози ја потврдија вредноста на куркуминот (но и сулфорафенот од брокулата и епигалокатехинот од чајот) кај ракот на дојката. Полифенолите од сите овие извори се исклучително корисни за малигни пациенти. „Јапонските автори ги истакнуваат одличните ефекти на куркуминот кај ракот на дебелото црево, а кинескиот кај ракот на мочниот меур и белите дробови“, објаснува докторот.

„ Посебно позитивното дејство на полифеномите е видливо кај невродегенеративните заболувања. Сепак, позитивниот ефект се намалува со релативно слабата апсорпција на куркуминот од цревата, како и брзата елиминација од телото, што ја отежнува неговата примена во адекватна доза.

Затоа во последните години се дава во форма на наночестички, специјално прилагодени за добра биорасположивост во организмот. Значи, не можете да јадете доволно кари за да имате ефективно антитуморно дејство, но можете да најдете додатоци во исхраната со наночестички од куркума, што е исклучително корисен полифенски лек“ , заклучува д-р Несторовиќ.

Куркумата има подобрен ефект кога се комбинира со мед. Оваа комбинација може да помогне во борбата против многу бактерии, а ќе ги зачува добрите бактерии во цревата. Еве како да ја направите оваа моќна мешавина:
Компоненти: 1 лажица куркума во прав,100 гр мед

Подготовка и консумирање:
Измешајте ги состојките во стаклена тегла. Земете лажичка од оваа смеса секој час ако сте настинати. Следниот ден земајте по една лажичка на секои 2 часа . Земете ја дозата 3 пати на ден следниот ден. Никогаш не ја проголтајте смесата, оставете ја полека да се стопи во устата. Можете да ставате по една лажичка од оваа смеса во чај секој ден за оптимални резултати!

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!