Д-р Нестровиќ советува што треба да се конзумира секојдневно: Без овој минерал организмот губи функционалност, а важен е и за плодноста

Д-р Бранимир Несторовиќ даде важен совет и откри какви грешки често правиме, а чии последици можат да бидат фатални.

Имено, тој изјави дека покрај витамините, неопходна состојка во секојдневната исхрана е минералот цинк, а придобивките што може да ги даде неговата редовна употреба се многубројни.

– Повеќето витамини ги внесуваме во редовна исхрана: минералите се проблем. Кога ќе ви кажат дека пијам некои минерали, тие минерали се многу поважни затоа што храната има недостиг од нив и без нив нема живот.

Јас секогаш започнувам со есенцијален минерал, а тоа е цинк затоа што живееме во област која има недостаток на оваа супстанца. 300 ензими во нашето тело не можат да функционираат без цинк. Неопходно е за плодност.

Жените и мажите кои сакаат дете секогаш треба да пијат цинк. Децата кои имаат недостаток на цинк имаат проблем во растот и развојот – објаснува д-р Бранимир Несторовиќ. Имено, цинкот е еден од најважните елементи на човечкото тело, па затоа се препорачува редовно да се јаде храна богата со него.

Еден од најважните елементи на човечкото тело е секако цинкот, чие отсуство можете да го надоместите за организмот, јадејќи храна богата со него.

Некои од овие производи се говедско и јагнешко, јајца, семки од тиква, грашок, цели зрна, морска храна – особено остриги, црвено месо – свинско и говедско месо, ореви, спанаќ, млеко, зеље, вино, соја, остатоци, лук, зелка.

Покрај тоа, сардините, сувите и мешунките, како и цели зрна, се исклучително богати со овој минерал. Некои од симптомите на недостаток на цинк лесно можат да се мешаат со минлива настинка, како што се ослабен имунитет, зголемена нервна напнатост, хроничен замор, отежнато заздравување на раните, промени на кожата, ноќно слепило, нарушувања на вкусот, пролонгирана дијареја, одложен развој, намален апетит, губење на вкус и мирис, ментална летаргија, зголемена подложност на инфекции, опаѓање на косата, намален број на сперматозоиди (а со тоа и плодност), намален сексуален нагон, сува кожа и кршливи плочи за нокти.

Затоа треба добро да се разгледа советот на д-р Несторовиќ, кој смета дека цинкот треба да се зема како додаток. Некои од придобивките што може да ни ги донесе дневното внесување на овој минерал се спречување на вирусна инфекција, бидејќи цинкот ги блокира местата каде што се врзуваат. Цинкот се зема во форма на додатоци во доза од 10 до 15 mg на ден за возрасни.

Последни објави

Не верувала во вакцини, па починала од коронавирусот- Американката имала последна желба

Мајка на четири деца во Тексас одби да се вакцинира против ковид-19, но откако го загуби својот сопруг, таа...

Млекото на вакцинираните мајки може да ги заштити бебињата од коронавирус

Млекото на мајките кои примиле две дози вакцина против коронавирус би можело да содржи антитела кои ќе го заштитат...

Трик за најбрзо лупење на печени пиперки – лушпата паѓа за секунда

Постои супер трик за лесно лупење на пиперките за ајвар. Ако сакате да ги излупите пиперките кои се печени,...

Ставете го ова кај вратите и прозорите – смрдливките повеќе нема да се доближат до вашиот дом

При првите ладни денови, смрдливките се во потрага по топли и суви места каде што можат да се засолнат,...
- Advertisement -

Во водата за бришење подови додадете 1 лажица од овој зачин – подовите ќе блескаат

Чистите и испрани подови не се само најдобриот начин да се ослободите од прашината и бактериите, туку и да...

Вашата ситуација не зависи од вашите средства, туку од Бога. Тој може да ја реши!

Вашата ситуација не зависи од вашите средства, таа зваиси од Бпга “Мојот Бог во Исус Христос ќе ја иполни...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!