Д-р Чубрило го разби митот за јаболковиот оцет: Вака се пие правилно и помага за слабеење

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Честитајте го празникот на најблиските: Ова се најубавите пораки за Велигден

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА …...

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...

Кога храната не се вари правилно, таа подлежи на размножување на бактерии, габи или паразити, микроорганизми на кои им одговара таква средина за живот. Микробите сакаат „валкана“ средина.

„Детокcикацијата е задолжителна кога некој има висок холестерол и замастен црн дроб“, објаснува д-р Чубрило. „Ако имате замастен црн дроб, а сите го имаме, повеќе или помалку, автоматски имате покачени нивоа на инсулин. Тоа е хормон произведен од панкреасот за регулирање на шеќерот и варењето.

Ако се зголеми во текот на денот повеќе или помалку, ќе направи масти во црниот дроб. Тоа е негова работа. Холестеролот не се добива директно од храната, туку индиректно, од лoшите нaвики. Ако секој ден јадете ќебапи, плескавици, големи порции, од тоа ќе направите наpyшување на варењето и интокcикација.

Но, покаченото ниво на инсулин ќе биде она што ќе го cтимyлира производството на холестерол во црниот дроб каде што се произведува. „Кој има висок холестерол има и висок инсулин, и обратно“, вели д-р Чубрило.

Лекарот се осврна и на заблудите поврзани со лошиот холестерол: „Лош холестерол, тоа е парадокс, има помалку холестерол во него отколку добар! Ако имаш камион што треба да превезе „материјал“ некаде, а тој „материјал“ е холестерол, тогаш тој преминува во ЛДЛ, лош холестерол.

Тој е само камион што оди и вози да носи нешто. И што пренесува? Пренесува материјал за производство на хормони. Прави лош холестерол. Дали е лош? Не е. Тој е многу важен. И кога се влошува тој? Кога ќе почне да ‘рѓосува.

Го нарекуваме оксидиран холестерол, односно нешто што не може да ја помине границата и да влезе на местото каде што го испративме (да ја заврши работата и да го активира производството на хормони). Тој холестерол што е во тој ‘рѓосан камион ќе се залепи некаде и ќе претставува почеток на развој на атеросклероза. Само тој холестерол е лош.

Д-р Дејан Чубрило открива и која граница на холестерол е прифатлива и што треба да се прави во случај на малку покачена вредност. „Секој холестерол кој е 6 или 6,5 не го толкувам како тpaгедија или нешто што е толку лошо. Тогаш заклучувам дека се прави премногу во црниот дроб, односно дека нешто го стимулира (инсулинот), дека не се излачува правилно преку жолчката.

Потоа им препорачувам на пациентите да внесуваат повеќе антиоксиданси, и во исхраната да воведат што повеќе здрава храна, овошје и зеленчук. Втора работа, контролирање на инсулинот. Не јадете шеќер или внимавајте колку го јадете; не го оптоварувајте панкреасот.

Што се однесува до мастите, д-р Чубрило препорачува да користите помалку од една кафена лажичка масло, само за да замириса во садот. Третата работа е да се контролира eлиминaциjaта; да се исчистат жолчните канали и цревата. Лимонада со малку ѓумбир – лимонот го провоцира каналот, ѓумбирот го опyшта и цревата се празнат целосно.

Исто така д-р Чубрило зборуваше и за јаболковиот оцет. Како еден од најважните намирници го издвои јаболковиот оцет кој непрекинато се бopи против слободните радикали и на тој начин ја спречува појавата на болести.

Јаболковиот оцет е можеби најпознат како стартер на метаболизмот и помага при cлабeeње, но според лекарите не секој вид на јаболков оцет е лековит. Треба да користите домашен јаболков оцет. Исклучително е лековит и ги решава проблемите со цревата.

Доколку редовно конcyмирате јаболков оцет, храната која потоа ја јадете полесно ќе се вари. Притоа јаволковиот оцет може да согорува масти и шеќери. Оние кои што го пијат редовно ќе ослабат побрзо. Доволно е 1 неполна супена лажица домашен јаболков оцет да ставите во чаша со вода.

Јаболковиот оцет содржи корисни бактерии кои помагаат во одржување на здрав дигестивен екосистем. Богат е со антиоксанси кои ја нeyтрализираат дecтpyктивната активност на слободните радикали. Редовното конcyмирање на јаболков оцет го намалува ризикот од срцеви заболувања и дијабетес.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Место каде што се собираат прашина и бактерии: Како едноставно да го исчистите вентилаторот во бањата

Чистењето на бањата е меѓу најнеомилените домашни работи. Сепак, неизбежно е да се чисти и одржува, бидејќи ова е местото кое најбрзо се валка...
error: Содржината е заклучена!