Еве зошто ви пристигнува висока сметка за струја: Веднаш исклучете го овој уред – ќе ја преполови цената на половина

Покрај заштеда на пари, исклучувањето на уредот од струја е побезбедно во случај на грмотевици кога сите вклучени уреди се изложени на ризик од удар на гром.

Дали знаевте дека вашите апарати за домаќинство водат „таен живот“ додека се исклучени? Еве список на уреди кои трошат електрична енергија дури и кога се во режим на мирување:

Полнач за мобилен телефон – Многумина го оставаат полначот во штекерот дури и по завршувањето на полнењето. Значи, се чини попрактично, и ние често сме премногу мрзливи да го повлечеме кабелот. Трошоците направени од самиот полнач не се големи, но постојат. Се проценува дека оваа практика троши 1,2 вати на ден.

Дигитален ТВ приемник – Малкумина се свесни за работата на дигиталните приемници, но тие продолжуваат да добиваат сигнали дури и кога телевизорот е исклучен. Значи, кога го исклучувате телевизорот, го исклучувате и ресиверот, ако го имате одделно. Додека работи непотребно, тој троши 22 вати на ден.

Телевизор – Дали знаевте дека со притискање на копчето за исклучување, телевизорот се става во мирување? За жал, така е – може да го исклучите целосно само ако го исклучите од струја. Инаку, ТВ што не работи троши 24 вати на ден.

Компјутери и лаптопи – Дури и кога се исклучени, работната површина и лаптопите во позадина работат. Ако не сакате да ви украдат 96 вати на ден од вас, подобро е да ги исклучите од струја. Непотребно е да се каже, ако ги одржувате овие уреди во режим на мирување, потрошувачката е уште поголема.

Уреди со тајмер – Секој има барем еден во домаќинството. Радио будилници, микробранови печки, музички линии, ДВД плеери – сите тие го покажуваат времето додека се исклучени. На тој начин тие трошат дополнителни 108 вати на ден. Како и за сè друго, единственото решение е целосно да се запре нивното снабдување со електрична енергија.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!