Еве зошто ви „скока“ машината за перење, ова е главната причина: Експерт откри она што ниеден мајстор нема да ви го каже

Еве зошто ви „скока“ машината за перење, ова е главната причина: експерт откри она што ниеден мајстор нема да ви го каже.

Кога машината за перење ќе започне да скока лево-десно низ бањата, проверете дали можеби станува збор за ова што го објасни експертот, за што можете да прочитате подолу во текстот…

Машината за перење не може да работи без вибрации. Меѓутоа, ако тие вибрации во текот на центрифугата, повеќе наликуваат на „скокање“ и машината започнува физички да се движи низ просторот во бањата, тогаш веќе станува збор за некаков проблем. Зошто машината силно вибрира и како да се отстрани причината за овој феномен?

„Машината може да вибрира поради лошиот дизајн или ако било лошо склопена“, вели Олег Дранитски, директор на лабораторијата за тестирање на електроника за потрошувачи „Тестбет“, додавајќи дека вибрациите се јавуваат и поради нехоризонталната инсталација или од фактот дека транспортните завртки што го прицврстуваат барабанот за време на транспортот, не се отстранети.

Производителите исто така велат дека „скокањето“ на машината за перење може да биде предизвикано од различни видови материјали кои се перат, ако облеката е тешка или има поголема големина (на пример, ако сме ставиле перници, големи и тешки јакни или прекривки кои впиваат голема количина на вода во себе).

Тоа е така, затоа што различните материјали различно ја апсорбираат водата, што се рефлектира во нивната тежина. Ако има делови од облека со различна тежина во барабанот, може да се појави нерамнотежа и, како резултат на тоа, барабанот да тежнее повеќе кон една страна и при центригугата да предизвика силни вибрации.

Како да се спречи оваа прекумерна вибрација на машината? „Првиот чекор е да се открие причината за вибрациите. Значи, ако подлошката е поставена погрешно, мора да се израмни“, советува Олег Дранитски.

Исто така, добра идеја е да ја проверите состојбата на транспортните завртки на задниот ѕид. Може да има три до пет и сите треба да се отстранат. Покрај тоа, се препорачува употреба на специјална антивибрациона подлога за стапалата.

„Антивибрационите или антилизгачките влошки го штитат подот од гребнатини, особено ако е направен од мек материјал. Тие го намалуваат преносот на вибрациите до подот (делуваат амортизирачки), а со тоа го намалуваат нивото на бучавата и вибрациите на преносот, особено додека работи центрифугата“, вели експертот.

Ако причината за вибрациите лежи во „неправилното“ полнење на машината, обидете се да ставати работи за перење со приближно иста големина и ткаенини со ист состав: не ставајте дебели фротирни крпи со тенки јастучници, дебел џемпер со лесна облека итн.

Извор: NMD.mk

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!