Еве кои се неостварени придобивки на аспиринот

Аспиринот најверојатно е првото, за кое се сеќаваме кај голем број болки.

Како класичен пример за лек што над 100 години останува главен избор при различни болести и состојби. Малку познат е фактот дека, сепак, ацетилсалицилна киселина, позната денес како аспирин, била користена уште во антиката.

Во Античка Грција Хипократ при прибирањето на оваа киселина од кората на врбата ја користел против главоболка и температура. Информации за користењето на кораата од бела врба пред тоа има дури од Старите Сумер и Египет. Еве некои неостварени придобивки од аспиринот, кои ќе ве зачудат:

Помага во борбата со акните – аспиринот има антиинфламаторно дејство, успева да го отстрани дури и најпознатите досадние мозолчиња. Едноставно измешајте 2-3 таблети на аспирин со малку лимонов сок и нанесете врз мозолчињата.

Ублажува чешање после каснувања – аспиринот го намалува отокот и иритација на кожата. Растворете една таблета во лажица со вода и ставете од добиената паста врз каснатото место.

Отстранува дамки по кожата – аспиринот содржи иста состојка која се користи во кремовите за осветлување на кожата. Измешајте 7 таблети, 3 лажици јогурт и 1 лажица мед и нанесете на чиста кожа. Оставете ја маската да делува околу 15 минути.

Отстранува првут – мијте ја косата со два скршени аспирина, помешани со количеството шампон кој го користите за едно миење на косата.

Дејствува како пилинг – измешајте кршен аспирин со малку вода и измијте го лицето со оваа смеса – кожата ќе се чисти од мртвите клетки и ќе биде мазна и свежа.

Ја омекнува кожата на нозете – скршете 7 таблети и мешајте ги со малку лимонов сок. Нанесете од смесата врз стапалата и ги завиткајте јасо крпи. Останете така за 10 минути, а потоа измијте ја.

Регенерира коса – истопете неколку аспирина во чаша топла вода и полека нанесета ја течноста на косата. Почекајте 15 минути и потоа измијте.

Отстранува дамки од потење – нанесете мешавина од вода и аспирин врз дамката и оставете го да дејствува целиот ноќ. Потоа ја испере ја својата облека, како и обично.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!