Евтин напиток кој во рекордно време топи килограми – трикот е во една состојка која сите ја сакаат

Овој напиток не помага само во борбата со вишокот килограми, туку и кај честите здравствени тегоби. Непржените зрна кафе се користат и во алтернативна медицина како ефикасен третман во борбата против гојазноста.

Благодетети на овие сирови зрна е во тоа што содржат хлорогена киселина, антиоксиданс кои се разградуваат кога се пржи. Неколку студии сугерираат да поседуваат способност да го стимулираат метаболизмот и да го забрзаат соговорувањето на масните наслаги.

Истовремено, добриот метаболизам позитивно влијае на функционирањето на органите, вклучувајќи го срцето, белите дробови, бубрезите, црниот дроб и мозокот. Во алтернативната медицина, сировото кафе се користи за спречување и лекување на болести како што се:

  • Алцхајмерова болест
  • дијабетес
  • висок притисок
  • срцеви заболувања
  • гојазност
  • паркинсонова болест

Сировото кафе ќе го најдете во сите продавници за здрава храна, а еве како да го подготвите. Сомелете 56 грама сирови зрна кафе, нека бидат грубо мелени. Ставете ги во 3,5 литри вода да се варат 15 минути на силен оган, а пооа намалете и варете од прилика еден час. Потоа процедете.

Се препорачува да се пијат по една до две шолји од овој напиток, двено, 15 минути пред оброк или 30 минути после оброк.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!