Еден лист чувар куќа дневно влијае на здравјето на целиот организам, а во комбинација со мед е вистинска бомба!

Околу куќата лесно ќе најдете чувар куќа, а исто така можете да го одгледувате во саксија. Sempervivum tectorum е растение општо познато како чувар куќа. Семпервивум на латински значи „да живееш засекогаш“.

Неговото име ја претставува способноста да се преживее дури и под различни услови, но исто така претставува место каде најчесто може да се најде чуварска куќа – токму на покривите на куќите.

Неговите лековити својства се должат на јаболкова и мравја киселина. Работи слично на алое вера и се смета за еден од најбезбедните лекови за широк спектар на кожни болести.

Во каква форма се користи чувар куќата?
Чувар куќата можете да ја консумирате и користите вообичаено на различни начини.

На пример, можете да го консумирате орално или може да го нанесете локално за надворешна употреба. Еден суров лист дневно е доволен за да го подобри дигестивниот систем и да влијае на здравјето на целото тело.

Рецепт за чувар куќа и мед
Состојки: 300 грама сочни лисја од чувар куќа, 500 грама мед, 200 мл сок од лимон.
Упатство: Измешајте ги листовите на чувар куќата и сокот од лимон во блендер. Измешајте ја смесата со мед.

Ставете ја смесата во стаклена тегла, завиткајте во фолија и ставете ја во фрижидер. Земајте една лажичка наутро на празен стомак, половина час пред појадок.

Дејство:
Најголемата придобивка од овој природен лек е детоксикација и прочистување на организмот од сите акумулирани штетни токсини.

Впрочем, скоро и да нема подобар и поздрав рецепт за забрзување на метаболизмот од комбинација на чувар куќа и мед. Нивниот ефект е смирувачки, дури и после калорични оброци. Овој домашен чувар се користи и во случаи на напнатост, нервоза и страв.

Рецепт за домашен чај
Лесно се подготвува чајот. Ставете неколку суви исечени лисја во мал сад со 250 ml вода на температура не поголема од 80 ° C, околу 15 минути. Потоа оставете го чајот да се излади, исцедете го и испијте го. Чајот може да се користи и за премачкување на иритирана кожа.

Дејство:
Чајот од чувар куќа ќе ги ублажи иритациите на кожата, дигестивниот систем и уринарниот тракт. Исто така, ќе помогне при проблеми со менструацијата, грчеви и гастритис.
Суров лист од чувар куќа
Јадењето сурови лисја ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе ве заштити од идните инфекции. Капка од неговиот сок ќе помогне при инфекции на увото.

Народна традиција
Старите луѓе веруваа дека чувар куќа ќе ги заштити од болести и вештерки. Тоа беше високо ценет лек во народната медицина и знаењето за неговите лековити својства се пренесуваше од генерација на генерација.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!