Една соседка ми ко кажа овој трик и оттогаш, пред да тргнам на пат, секогаш …

Можеби вие веќе подолго време сте биле далеку од вашиот дом, а кога ќе се вратите дома, можете да ве чеша носот дури од влезната врата поради непријатниот мирисот што се шири во вашиот дом.

Многу луѓе веднаш брзаат кон фрижидер за да проверат дали нешто е скршено или расипано. Сепак, изворот на непријатната смрдеа не е таму, туку на едно сосема друго место – во канализацијата!

Сифонот под мијалникот е едно од најнемилосните места. Ако не се чистат редовно, маснотиите и отпадоците од храна се акумулираат. Дури и ако не е запушена, поминувањето на вода е тешко.

Кога го користите мијалникот секој ден, проблемот не се јавува затоа што акумулираната нечистотија редовно се преплавува со вода.

Меѓутоа, ако не го користите еден месец или повеќе, водата во сифонот испарува и сите наслаги во цевката ќе почнат да ја шират нивната непријатна арома прво во кујната (бањата), а потоа и во остатокот од станот.

Овој проблем може да се реши на два начина. Најдобро е, се разбира, редовно да ги чистите цевките самостојно или со помош на водоинсталатер. Ова ќе ви заштеди многу проблеми во иднина.

Ако немате време и желба за таква операција, можете едноставно да истурете малку сончогледово масло во мијалникот. Овој одличен трик е од една многу драга пријателка од соседството.

Отпрвин не верував дека тоа ќе го реши мојот проблем, но пред следното патување решив да пробам, истурив масло во мијалникот (патем, ова важи и за сифонот во бањата и тоалетот), и кога после еден месец се вратив – чудо, непријатната смрдеа ја немаше!

Маслото формира еден вид заштитен слој, не се исуши и не дозволува ширење на наслаги на мирис. На овој начин, непријатниот мирис на сифонот нема да се појави дури и ако не го полите со вода 2-3 месеци!

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!