Експертите тврдат: Вашиот дом е жариште на Ковид 19, како да се заштитите?

Ова е уште една студија што нè потсетува колку е заразен Ковид-19 и колку е тешко да се спречи заразување други ако некој живее во преполни мултигенерациски домаќинства, изјави медицинскиот аналитичар на Си-Ен-Ен, д-р Леана Вен, лекар и визитинг-професор на Универзитет.

Инфекцијата се шири брзо

Неодамнешното истражување на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) покажа дека инфекцијата меѓу членовите на домаќинството се случува брзо. Над половина од луѓето (53%) кои живееле со некој кој се борел против Ковид-19 се заразиле за една недела, откриле истражувачите. Приближно 75% од овие секундарни инфекции се случиле во рок од пет дена од почетните симптоми кај почетниот пациент. Помалку од половина од заразените членови на домаќинството имале симптоми во моментот на откривањето на инфекцијата.

Изолирајте се себе си или вашите најблиски

Да останете изолирани од другите членови на домаќинството е предизвик, особено ако сте на мал простор или имате деца во куќата. „Ако имате стар или ослабен имунолошки систем дома, можеби ќе сакате да го изолирате од едната страна на куќата за децата и сите други да не бидат редовно во нивна близина“, рече педијатарот д-р Тања Алтман, главен уредник на Американската академија за педијатрија.

Што да се подготви?

Не двоумете се да нарачате преку Интернет или замолете ги вашите најблиски да ви донесат основни потреби, кои вклучуваат:

  • Термометар и средство за чистење
  • Лекови за намалување на треска
  • Кутија со гумени или латекс ракавици за еднократна употреба и маски за лице
  • Обичен сапун и средство за дезинфекција на рацете заснован на 70% алкохол
  • Марамчиња
  • Редовен прибор за чистење, ракавици за кујнско чистење и вреќи за ѓубре
  • Дезинфициенси за чистење
  • Носете маска и дезинфицирајте

Секој во куќата треба да има маска на лицето освен ако вие или вашата сакана немате проблеми со дишењето или ако сте во несвест, неспособен или на друг начин не можете да ја отстраните маската без помош, вели ЦДЦ.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!