Жена Католик отишла на Острог да се помоли за здравје: Еве што и се случи таму!

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...

Светот ќе им се сврти наопаку: во 2023 година овој ЗНАК ќе добие огромно БОГАТСТВО, другите исто така може да ГО ОЧЕКУВААТ ОВА!

Според астролозите овие знаци ги очекуваат големи животни промени во наредната година...

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка!

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка! Кога Бог ја создавал жената, кај него дошол еден ангел и го прашал: –...

Ако ви е судено да дојдете на Острог – ќе дојдете. Свети Василиј внимателно нè следи

Би сакала да го споделам ова со вас. Многу пати сум видела реклами во кои некои агенции нудат патување до манастирите, меѓу другото и до манастирот Св. Василије Острошки. Слушнав многу за него.

Ме привлече идејата да одам таму еднаш. Тогаш дознавме дека мајка ми има крвен сад во вратот и дека и треба операција. Тие рекоа дека операцијата е ризична и дека може да дојде до срцев удар.

Едвај научив да живеам со фактот дека татко ми го нема повеќе, кога дури и ова… бев сама, единствената поддршка што ја имав беа тетка ми и нејзиното семејство. Имаше и други луѓе околу мене, но јас не чувствував дека тие навистина се грижат за нас.

Сакав да одам до Св. Василије и да го прашам ако е Божја волја, мајка ми да не оди на операција, затоа што јас навистина немам сила да го издржам тоа, и да биде здрава, а сè уште да не ми ја зема. Ми се чини дека секогаш губам луѓе околу мене, оние што ги сакам а, така е и со момчињата, така е и со родителите и пријателите.

Сè уште немам сила да преживеам такво нешто, татко ми почина ненадејно, скоро и да не беше болен, работел до последниот ден од животот… И така, сестра ми ме повикува да одам на море со неа, а, ако сакам, можеме да одиме и во тој манастир. „Ова е Божјо чудо“, помислив, Бог сакаше да одам таму.

Сестра ми не знаеше дека сакам да одам таму многу одамна, но таа сакаше поради нејзината ќерка, затоа што е родена на тој ден, на Св. Василије. Знаев дека таму одат луѓе од сите вери, имаше католици, православни, видов муслимани … Слушнав приказни за овој светец, дека тој направил многу чуда, сакав да направи чудо и во мојот живот.

Стигнавме на море и во недела се договоривме да одиме во манастирот. Се потпирам на себе си, па затоа ми е чудно што ја оставив сестра ми да го навива часовникот да ѕвони.

Часовникот не ѕвонеше, таа се чудеше, затоа што го нави, а, тоа никогаш порано не се случило. Автобусот требаше да пристигне во седум, ми се чини, од Херцег Нови. Само нервозно слушнав: „Стани“, не знам како, но влеговме во автобусот…

За 5 минути, се подготвивме и го подготвивме малото девојче. За тоа се вели: „На овој што му е судено и пишано, ќе стигне таму“. После тоа, сестра ми ми рече дека птица ја разбудила… Ниту пред, ниту после, немаше птица на нашиот прозорец, само тоа утро.

Кога патувавме натаму, почнав да плачам. Не знам зошто, штом го видов манастирот и како се приближивме, не знам зошто плачев. Не можев да ги запрам солзите… Се срамев да плачам, ги криев солзите.

Ми помина тоа во глава кога влегов, сè беше во ред… Јас навистина не знаев православни обичаи, однесување во црквата, бидејќи сум католик, но сè мина добро и почувствував неопислив мир.

Се молев за мајка ми, за момчето со кое сакав да се смирам во тоа време… се смирив со момчето, а потоа раскинавме. Сето тоа е дел од Божјиот план, ако сме еден за друг, ќе бидеме заедно.

Мајка ми е со мене сега, и рекоа дека фактот дека има форма на затнати крвни садови не е толку опасен и дека бидејќи не е променет две години, таа не мора да се оперира. Лекарот кој толку инсистираше на операција, радикално се предомисли.

Сега мајка ми зема лекови и добро е. Сфатив дека Исус дозволува некои ситуации што не ги сакаме да нè приближат до Него, но Тој никогаш нема да даде повеќе отколку што можеме да поднесеме. Ти благодарам Исусе мој, ти благодарам Свети Василије!

Извор: Zenskimagazin.mk

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...
error: Содржината е заклучена!