Жена никогаш не смее да влезе- Чудното правило на црквата Св. Преображение

Постои црква во село Локов позната како Св. Преображение. Навидум оваа црква е нормална, но сепак има нешто чудно во неа.

Иако навидум оваа црква изгледа нормално, сепак чудното кај неа е што влезот за жените е забранет. Според приказната, многу одамна во селската црква Св. Спас, несмеело да влегуваат жени. Причината за оваа забрана е иконата која се наоѓала во црквата, се до денот на Св. Преображение кога некоја жена влегла и иконата исчезнала.

Селаните ја барале иконата под дрво и под камен, но немало никаква трага од неа. Жената која е причина за ова исчезнување на иконата, не знаеле дека не смее да се влегува во црквата. По многу години, иконата била пронајдена на карпа каде што била исградена црквата Св. Преображение.

Од тој ден строго било забрането влез на жени во оваа црква, поради стравот дека сите икони во цркават може да исчезнат.

Никој нема објаснување зошто кога жена ќе стапне во оваа црква иконите едноставно мистериозно исчезнуваат.

Извор: Skopje24.mk

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!