За оние кои се плашат да одат на стоматолог – како сами да го отстраните забниот камен во домашни услови

Природната аптека располага со ефикасни рецепти и за отстранување на забен камен дома.

Поради непријатната возбуда по отстранување на забниот камен, многумина ја избегнуваат посетата на стоматолошка ординација. Можеби често сте се запрашале дали постои начин да ја направите оваа постапка сами дома.

Постои и се разбира, на многу лесен и ефикасен начин. Се разбира не можеме да кажеме дека резултатот ќе е подобар, отколку ако користите професионални услуги, но сепак ќе се исчисти забниот камен.

Ако поради некоја причина не ви се допаѓа посетата во лекарската ординација за отстранување на забен камен, тоа значи предложените од нас методи ќе ви бидат од корист. За примената на првиот метод за отстранување на забен камен дома ќе ви требаат 30 гр. ореова кора и вода, колку да ја покрие.

Смесата се вари 15 мин. На тивок оган. Потоа во неа се потопува четката за заби и почнувате да ги триете забите околу пет минути. Повторувајте ја постапката во текот на една недела, три пати дневно.

Вториот метод за отстранување на забен камен во домашни услови е: 4 лажици суров бел сончоглед и 4 лажици цвет од липа со еден литар вода. Смесата се вари половина час и со добиениот раствор се мијат забите по секој оброк. Во последниот рецепт ќе ви понудиме јаболков оцет, кој веројатно може да биде пронајден во секоја кујна.

Еднаш неделно четкајте ги забите со четка натопена во оцет, по што веднаш исплакнете ја усната шуплина. Имајте на ум дека овој метод е многу агресивен и можете да ги оштетите непцата, ако го применувате премногу често.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!