За седум дена облеката ќе ви биде голема ако го пиете овој чај трипати дневно

Зимата е зад нас, а сите оние кои досега не успеаја да се ослободат од вишокот килограми, можат да се обидат со овој едноставен, но многу ефикасен напиток кој одлично се покажал за топење на масните наслаги и намалување на вишокот килограми.

Благодарение на состојките овој чај совршено го согорува масните наслаги особено оние на стомакот, бутовите и задни-кот. Воедно, тој ги забрзува метаболитичките процеси во организмот, ја подобрува дигестијата и доколку редовно се консумира, веќе за седум дена може да се забележат одлични резултати.

Потребни состојки: зелен чај, цимет и ловоров лист.
Постапка: Сварете 800 мл вода, а потоа тргнете го тенџерето на страна и додајте стапче цимет, 4 ловорови листови и една лажица зелен чај во прав. Зелениот чај е најдобро да го купите од аптека или продавница за здрава храна, од проверен производител.

Смесата оставете ја да отстои поклопено 15 минути, па процедете го чајот и напитокот е готов. целата количина е потребно да се испие во еден ден. Најдобро е да се пие трипати: првата шолја наутро на празен стомак, втората шолја веднаш после појадокот и третата шолја пред легнување.

Напомена: за поинетензивен вкус можете неколку минути да ги сварите циметот и ловоровите листови, но зелениот чај секогаш се става на пониска температура од 80 степени за да не ги изгуби своите лековити антиоксидативни својства кои во овој случај се многу важни.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!