ЗНАЕТЕ ДЕКА „Плава Нивеа“ Е ДОБРА, НО ОВА СИГУРНО НЕ СТЕ ГО ЗНАЕЛЕ: Бројот 3 ќе ве изненади!

Сите знаеме дека ова е висококвалитетна крема и дека неговата употреба има многу предности, но дали го знаевте следново за него.

Кремот Nivea во класична, сина кутија, со препознатлив мирис и едноставна формула, е незаменлив инвентар во бањите и на мажите и на жените.

Многу луѓе не се одвојуваат од неa, па дури и ја носат со себе во своите торби. Сепак, кремот Нивеа не е добар само за брзо освежување на лицето или рацете. Можете да го примените на многу други начини, а денес ви откриваме како.

1. Против стареење
Објавете им војна на брчките со помош на кремот Нивеа! Нанесете ја кремата пред спиење на местата каде што сте забележале дека се развиваат брчки и наскоро ќе ја забележите разликата!

2. Стрии
За да спречите појава на стрии за време на бременоста, нанесете крем Нивеа на стомакот, градите и колковите. Резултатите ќе бидат добри како да сте користеле скапи масла специјално направени за спречување на стрии.

3. Темни кругови
После бурната ноќ, сите ни се случува да се разбудиме со темни кругови под очите. Прилично тешко се покриваат, па најдобро е воопшто да ги спречите да се појават. Пред спиење, масирајте го кремот во чувствителната кожа околу очите. Измијте се нежно наутро и ќе ја забележите разликата.

4. Отстранете ја шминката
Ако имате крем Нивеа дома, можете да заборавите на скапите средства за отстранување шминка. Натопете тампон во кремот и лесно отстранете ја шминката, дури и водоотпорна.

5. Сува кожа на лактите
Многу луѓе страдаат од сува, лабава кожа на лактите. И тука, Nivea е идеален хидратантен крем кој ќе ја направи вашата кожа повторно мазна и мека.

6. Сува кожа на рацете
Сувата кожа на рацете е чест проблем – особено ако морате многу често да ги миете рацете. Не ви се потребни скапи креми за раце дизајнирани специјално за дополнително сува кожа. Се што ви треба е Nivea: тоа е толку моќен навлажнувач што дури и испуканите и модринки раце ќе бидат повторно мазни по употреба. Ефикасно е и за сува кожа на колената и стапалата!

7. Превенција и третман на дерматитис
Најчесто, луѓето страдаат од дерматитис предизвикан од прекумерна или неправилна употреба на премногу агресивни сапуни, средства за чистење, креми и други производи. Ова доведува до егзема, црвенило, чешање и отекување на кожата. Поради својата особено густа текстура, Nivea е погодна дури и за третман на овие сериозни проблеми со кожата. Секако, во случај да не се чувствувате подобро, би било добро да посетите дерматолог.

8. Третман на мали изгореници
Сè што треба да направите е да допрете жешко тенџере или рингла за која не сте знаеле дека е вклучена во дел од секундата и вашиот прст или рака ќе почнат страшно да ви горат. Нивеа повторно ќе ви биде спасител: ја смирува кожата и го спречува создавањето на плускавци.

9. Третман на изгореници од сонце
На сите ни се случи летото да заборавиме да нанесеме крема за сончање или да останеме предолго на сонце. Тогаш таа ноќ или следното утро, ќе бидеме покриени со познати, болни, црвени изгореници. Но, по само неколку подмачкувања со Nivea, кожата ќе се смири и ќе почувствувате олеснување.

10. Мелем за усни
Никој не сака да бакнува суви, испукани усни, нели? За да ги задржите усните повторно меки и мазни, нанесете ја кремата Нивеа неколку пати на ден неколку дена. Усните едноставно ќе ве намамат да се бакнувате, а ќе заштедите пари кои би ги потрошиле на скапи балсами за усни.

Неверојатно е на колку начини можете да користите мала кутија од овој крем. Ќе заштедите пари и нема да морате со себе да носите куп скапи производи за нега – совршеното решение за многу проблеми може да се смести во вашиот џеб!

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!