Зошто не боли глава штом се промени времето: Д-р Бисерка откри која група луѓе имаат ваков проблем – откри како да се излечите

Докторка од општа праска зборувала за настанокот, симптомите и лекувањето на метеопатијата. Ако промената на времето ве погоди како чекан во глава, не сте сами.

Метеопатијата е реално заболување, но често слушаме дека не ни е ништо, дека не е можно времето да неи влијае, а оние кои страдаат од ова пореметување ќе речат дека се чувствуваат како мамурни и болни и дека тегобите им се изразени.

Како лекарите ја дефинираат метеопатијата и како сами на себе да си помогнеме, објаснила докторката од општа пракса д-р Бисерка Обртадовиќ за Прва ТВ.

„Временските промени, и тоа наглите, влијаат на електромагнетните бранови кои понатаму делуваат на хипоталмусот на мозокот, под негово влијание е хипофизата и таа го лачи хормонот на стрес, а помалку ендорфин, хормонот на задоволство.

Добиваме напнатост, нервоза, анксиозност, главоболка, вртоглавица, лош сон, поспаност во текот на денот…Се чувствуваме лошо, имаме болки во мускулите и зглобовите“, рекла таа.

Докторката советува како да се ослободите од овој проблем. „Не останувајте долго во кревет, побарајте излез, одете во природа, бидете повеќе активни, шетајте… Барем тој лек, кој е најдобар и непроценливо вреден, ќе помогне. Пушачите, нека намалат на цигарите, секоја цигара која ќе се запали ги стеснуваат крвните садови наредните 15 минути.

Тие се стеснуваат и поради времето, а ние со цигарите дополнително ги стеснуваме. Намалете на енергетски напитоци, нема лек кој може да ја замени физичката активност, а таа може да замени многу лекови“, рекла таа.

„После 5 километри брзо одење секој ден, по некои истражувања, ги намалуваат дозите лекови за притисок. Што повеќе се престојува во природа, шетањето, што повеќе свежа храна, овошје, зеленчук којх се јаде помеѓу четири и шест часа. Магнезиумот, калциумот, цинкот, го зајакнува имунитетот и помага“, вели докторката.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!