ЗОШТО СЕ ПРОМЕНИВМЕ: Порано ги дочекувавме гостите со свинско месо и пире од компири, а денес со кафе и бисквити!

Каде отиде нашето препознатливо гостопримство? Добро се сеќавам, 1989 година, недела е, почеток на летото: мајка ми брзо ја чисти куќата, принудувајќи ги убаво да ги составиме книгите, додека ручекот врие во кујната.

„Сè е подготвено за малку, само за да се„ излупи “стекот и да се направи пире“ – вели како за себе додека буквално лета низ целата куќа …

Тато носи шишиња пиво и го става во фрижидер, полира украсно шише домашна ракија, бара чаши „да му бидат на прсти“… Ние, децата немаме јасна претстава за тоа што се случува, но знаеме дека атмосферата е весела, затоа сме еуфорични. Имам впечаток дека и јас треба да бидам корисен, затоа набрзина ги преуредувам играчките и со тоа правам уште поголем хаос од нив.

„Те молам чешлај ја убаво косата и облечи го тој испеглан фустан што го облеков на твојот кревет“, вели мама минливо. Одам да се подготвам брзо, без дискусија, бидејќи гостите штотуку пристигнаа. Тоа е едно од најубавите спомени од детството.

Мирис на добра домашна храна, еуфорија поради гостите, убаво облечени мама и тато и некоја празнична атмосфера во воздухот

Така беше порано! Се сеќавам, доаѓаа гости и веднаш ги поставувавме на големата трпезариска маса. Наместо „Како си?“, Мама ќе речеше: „Мора да си гладен“, како да оделе на маратон, не на кратко растојание од центарот на градот до предградијата.

Сите ќе јадевме и ќе разговаравме заедно. Како човек јаде многу кажува за него. На тој начин се запознавме уште подобро. Подоцна, мажите одеа во дневната соба да испијат „чаша домашна“, а жените заедно ги миеја садовите во кујната и разговараа уште порелаксирано.

Децата играа среќно во собата, споделувајќи играчки без да се расправаат. Подоцна, се подготвуваше кафе со помош на гостинот, така што ќе се засладуваа со домашни колачи додека разговараа на опуштен начин.

Гостите подоцна заедно со домаќинот отидоа на турнеја низ станот или куќата. Се очекуваше да им се покаже сè: од спалната соба, плакарот, до колекцијата чинии и пијалоци. Од гостите се очекуваше да се восхитуваат учтиво.

Денес таа култура веќе не постои. Гостите не сакаат да бидат примени во куќата, а кога ќе пристигнат ги пречекуваат со кафе и бисквити.

Жените сега лошо готват, а уште помалку сакаат да го прават тоа за време на викендите – полесно е во ресторан!

Домаќинот повеќе не прави „домашна ракија“, па затоа не ја сервира. Што се случи со нас? Каде помина гостопримството што го зрачивме?

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!