Имам 47 години, не сум убава, немам маж ни деца, никогаш и не ги сакав: Приказната на оваа жена мора да ја прочитате!

Неверојатната судбина на странците промени сè кога таа најмалку се надеваше. Имам 47 години. Јас сум обична жена. Слободно кажете – обичен сив глушец. Јас не сум убава, немам убава фигура. Сама сум.

Не се омажив, ниту сакав, затоа што мислам дека скоро сите мажи се исти животни кои имаат тенденција да си го полнат стомакот и да го вклучат каучот. Никој никогаш не ме запроси.

Јас сум единственото дете во семејството. Немам браќа и сестри, само стари родители. Имам некои роднини, но не комуницирам често со нив. И не сакам. Живеам и работам во Москва веќе 15 години. Живеам во просечна станбена зграда во обична населба. Не сакам деца. За Нова година, отидов во Архангелск да ги посетам моите родители.

Инаку одам дома еднаш годишно. Оваа Нова година, решив да им го исчистам фрижидерот. Најдов куп замрзната храна. Спакував сè во кутија и го однесов за да го фрлам. Се качив во лифтот, и во него имаше едно момче, имаше околу 7 години.

Тој зјапаше во мојата кутија. Отидов до контејнерот, и тој ме следеше. Тој праша: Може ли да го земам? Реков дека е старо. И тогаш мислам – добро, тој го сака тоа, ќе му го дадам, не е скршено. Тој внимателно ја зеде кутијата, ја стави на градите и ја прегрна. Прашав каде е неговата мајка.

Таа е болна, како и неговата сестра. Таа не може да стане, рече тој. Се свртев и отидов дома. Ја подготвив вечерата. Ја поставив. Размислував. Нешто ме трогна. Момчето беше во мојата глава цело време мислев на него. Никогаш не сум бил сочувствителен и желен да им помагам на другите. Но, нешто сега ме придвижи – зедов скоро цела храна од куќата и се упатив кон лифтот.

Тогаш сфатив дека не знаев на кој кат живеат. Знам само дека се погоре. Се искачив кат по кат, и за среќа, момчето ја отвори вратата два ката подоцна. Отпрвин не разбираше ништо, а потоа тивко се повлече и ме пушти да влезам. Станот беше многу скромно наместен, но многу чист. Мајката лежеше на креветот, завиткана покрај бебето. На масата имаше стомна со вода и неколку стари партали. Девојчето спиеше. Нешто се слушаше од нејзините гради.

Дали имате лекови? Не можев да не прашам. Има нешто, рече тој и ми покажа мала домашна аптека. Стари таблети со истечен рок, зрели за фрлање. Жената се разбуди. Ја допре девојката по челото. Таа се сврте и ме виде. Таа ме погледна толку бледо. Каде е Антон? Се освести и се загрижи за синот.

Реков дека сум сосед. Таа праша што се случило со неа и со детето. Повикав брза помош. Додека чекавме, ја оставив да јаде колбас и да пие чај, бидејќи како би го доела бебето? Јадеше без џвакање. Таа само проголта. Кој знае колку била гладна.

Дојдоа лекари, прегледаа, препишаа еден куп лекови и инјекции. Отидов во аптека и купив сè. Отидов во продавницата и купив млеко и храна за бебиња. Од некоја причина, купив и играчка. Некој смешен мајмун во боја на лимон. Никогаш порано не сум купил ништо за ниту едно дете. Жената се вика Ања. Таа има 26 години.

Ја одгледала нејзината баба, која починала од туберкулоза кога Ања имала 15 години. На 16 години се вработила во продавница, а на 18 години се заљубила во момче кое ветило дека ќе се омажи за неа. Кога таа останала бремена, тој исчезнал. Таа работела до последниот ден од бременоста, собирајќи пари. Знаеше дека нема кој да и помогне.

Кога Антон имаше еден месец, го остави сам во станот и отидов да чистам. Таа запознала друг кој и ветил дека ќе се ожени со неа. Историјата се повтори. Повторно се породи, повторно беше сама. Сега со уште две гладни усти. Сопственикот на продавницата во која работела ја силувал по второто раѓање и ја отпуштил. Сето ова ми го кажа додека чекавме брза помош. Не спиев таа ноќ. Мислев. Зошто живеам? Зошто сум ваква? Не се грижам за моите родители, не ги повикувам. Јас не сакам никого. И не жалам за тоа. Акумулирам пари, веќе ги имам многу. И немам време да ги потрошам. И тогаш во мојот живот влегуваат странци со необична судбина, луѓе кои немаат што да јадат.

Утрото Антон остави чинија палачинки пред мојата врата и си замина. Стоев со чинија во рацете и се чинеше дека нејзината топлина ме оживува. Сакав сè одеднаш – да плачам, да се смеам, да јадам палачинки. Недалеку од зградата има мал трговски центар. Отидов и купив куп облека за девојче и момче. Купив и ќебиња, перници, долна облека. Храна, витамини. Сакав да им купам сè. Се чувствував потребно.

Поминаа десет дена од нашата средба и тие почнаа да ме викаат тетка Рита. Ања се вработи како шивачка. Нивните животи се променија откако се запознавме. И мојот живот се смени. Почнав да им се јавувам на родителите. Се молев за болни деца. Не разбирам како живеев така многу години.

Сега секој ден бегам од работа дома. Знам дека ме чекаат. И повеќе од тоа – наскоро сите заедно ќе одиме во Архангелск кај моите родители. На сите им купив билети. Сфатив – немам за што друго да живеам освен за нив. И за што живееш? Не дозволувај твојот живот да помине во нешто како мојот. Размисли на време! “

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!