Имам 60 години – еве како си го повратив видот и ги отстранив маснотиите од црниот дроб

Повеќето луѓе го ставаат своето здравје пред се и се целосно во право што го прават тоа. нашето здравје е најважна работа во животот и на неа секогаш треба да внимавате.

Меѓутоа, да внимавате на здравјето е полесно да се каже отколку да се направи. Како старееме, различни телесни функции се успоруваат што доведува до проблеми како што се запушување на дебелото црево и губиток на вода.

Понекогаш на маснотии можат да се насобератво црниот дроб предизвикувајќи проблеми кои знчително можат да му наштетат на вашето здравје. за среќа постои едноставен природен лек кои може да да помогне во ваквите случаеви – цвекло.

Цвеклото е европско црвенкаст зеленчук кое е не премногу омилено поради својот необичен вкус. Тоа е богато со есенцијални хранливи материи и нуди лековити својства.

Тоа може да ги отстрани маснотиите од црниот дроб и да спречи запушување на дебелото црево, како и да го подобри видот. Луѓетого користат за да излечат анемија и да го зајакнат кардиоваскуларниот систем затоа што е богато со железо и може да ја подобри циркулацијата.

Цвеклото содржи две ретки состојки со име бетаин и триптофан, кои го намалуваат стресот и г смируваат нервите, а исто така поседуваат и анти воспални и антиоксидални својства кои го прават цвеклото идеално оружје против карциномот.

Овој зеленчук воглавно се јаде свежо во вид на салати – еве ако можете да направите супер здрава салата од цвекло која ќе го подобри вашето целосно здравје.

Потребни состојки: 1)2-3 цвекла;2) 2 главици кромид; 3)маслиново масло; 4)оцет; 5) прстофат сол
Подготовка: излупете го цвеклото и варете го додека не омекне, а потоа и исецкајте го на парчиња и ставете го во чинија.
Напоменуваме дека свеклото не мора да биде целоено сварено и меко. Може да се вари само 10 минути, доволно за да се дезинфицира, затоа што сепак расте во земја. Секако, цвеклото тогаш е тврдо, но такво можете ситно да го изрендате.

процесот повторете го со кромидот и доадете го во чинијара, а потоа додадете малку масло, сол и оцет, и послужете ја вкусната салата.

Секојдневното конзумирање ќе го исчисти вашето дебело црево, црниот дроб и ќе ви го подобри видот. Како што можете да видите, цвеклото е навистина здраво и хранливо, поради што би требало да стане дел од вашата секојдневна исхрана.

Извор: zajenata.bg

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!