Исповед на Србинка која живее во Швајцарија: Ме пријавија соседите, ќе одам на суд затоа што му го подгреав ручекот на сопругот!

Срна Загорац од Нови Сад е мажена за Мијат и живее на испорелација Србија и Швајцарија, но решила да се врати во родната земја, а причините ги навела во својата исповед за медиумите

Како што рече, многу брзо откако се преселила во Швајцарија, сфатила дека животот во таа земја е „шарена лага“, поради што за 14 месеци колку што се во брак, половина од месецот е во Србија, а половина во Швајцарија за да биде со нејзиниот сопруг.

Иако многу Срби сонуваат за живот од бајките во оваа живописна земја, според Срна, реалноста таму е сосема поинаква. Како што уверува, просперитетот што владее во Швајцарија е само очигледен, бидејќи сè се врти околу парите, односно плаќањето даноци, а она што особено ги излудува сите Срби што живеат таму е тоа што соседите го следат секој чекор, па ако направите нешто што не е според прописите, за неколку минути полицијата тропа на вашата врата.

– Сите бегаат, а мислам дека сум меѓу ретките што ќе го вратат во Србија човек кој е тука повеќе од 40 години. Љубовта е чудо – вели Срна.

Според неа, поттикот дефинитивно да го принуди нејзиниот сопруг да се врати во родната земја, била бездушноста на нејзините најблиски соседи, која таа ја почувствувала на своја кожа.

Имено, еден швајцарски сосед го пријавил брачниот пар дека готват ручек во автосервисот, што според нивниот закон е строго казниво.

– Мојот сопруг работи во сервис за поправка на автомобили, а јас како вистинска сопруга решив да му донесам ручек на работа. Но, набрзо на вратата се појавија пет полицајци кои дојдоа да ни напишат казна, обвинувајќи ме дека работам на црно како готвач. Иако им објаснивме дека само сакаме да го загрееме ручекот, завршивме на суд, па сега треба да докажеме дека тоа е нормално во Србија и дека немавме лоши намери – вели Срна, кој истакнува дека ова е само една од низата неверојатни ситуации кои ги преживеала во Швајцарија.

Имено, соседите ќе ве пријават доколку сами ги санирате дефектите во куќата, бидејќи според швајцарските закони со тоа треба да се справи само мајстор, а за тоа треба да платите многу пари. Во спротивно и по овој основ ќе бидете обвинети дека работите на црно.

– Ова е навистина полициска земја, каде што се се врти околу парите и даноците. Едноставно, што и да правиш, мора да плаќаш данок, дури и ако чуваш домашно милениче. Ретко кој има своја куќа овде бидејќи сите се под хипотека. Ако се разболиш, ќе умреш на улица ако немаш осигурување или пари за лекување. Немаат емоции, поради што животот во Швајцарија е обична фарса – вели Срна.

Извор: balkanspress.com

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!