Италијанците ја предвиделе короната уште во 1962 година?! Откриено што се крие зад илустрацијата направена пред 50 години

На социјалните мрежи се појави нова теорија на заговор: италијанско списание пред 50 години објави дека луѓето ќе шетаат во стаклени тротинети!

Нова теорија на заговор: слика од италијанско списание што кружи по социјалните мрежи, а која наводно била објавена во 1962 година, покажува како луѓето ќе одат на работа во 2022 година, со социјално дистанцирање.

Футуристички текст во италијанско списание пишува дека во иднина градовите ќе имаат големи проблеми во сообраќајот што може да се решат со мали автомобили со едно седиште како електрични скутери.

Оваа илустрација не би била проблематична ако луѓето не биле прикажани како секој во стаклената капсула оди на работа.

Сите веднаш помислија дека вакво возило е совршено за социјална дистанца, а не за гужви! Оваа слика за прв пат се појави на социјалната мрежа Твитер уште во мај, а потоа почна да се шири.

Во ерата на социјална дистанца, таков „автомобил“ би бил совршен, па сликата е ретвитана 1.400 пати со коментарите: „И тогаш знаеја дека ќе се случи короната“ и „не подготвуваа за короната“.

За што точно станува збор? Оваа илустрација навистина се појави во италијанско списание во 1962 година, но натпреварот немаше никаква врска со вируси и социјална дистанца. Сликата е објавена, но никаде не се споменува во 2022 година.

Списанието La Domenica del Corriere беше објавено од 1899 до 1989 година, а илустрацијата беше објавена во бројот на 16 декември со наслов: „Дали ќе се движиме вака низ градовите? Еве како проблемот со сообраќајниот метеж во градовите може да биде решен со мали автомобили кои заземаат малку простор…“

Илустрацијата ја направи Валтер Молино и никаде не спомена дека луѓето така ќе возат во 2022 година!

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!