И дадоа прекрасно име на девојчето родено под урнатините во Сирија

Девојчето од Сирија, чија мајка починала откако го родила под урнатините на нивниот дом за време на земјотресот оваа недела, сега има име. Таа го добила името Аја, што на арапски значи „знак од Бога“. Бидејќи нејзините родители и сите нејзини браќа и сестри починале, нејзиниот пра-вујко Салах ал-Бадран ќе ја воспитува откако ќе биде отпуштена од болница.

Уништена е и неговата куќа во северозападниот сириски град Гендерис. Тој и неговото семејство успеале да побегнат од еднокатната зграда, но сега тој и уште 11 членови од неговото семејство живеат во шатор, изјави тој за Асошиејтед прес.

Абу Хадија, мајката која го родила девојчето, починала неколку часа пред да бидат пронајдени, изјави доктор Хани Мааруф од болницата Џихан во Африн. „Ја именувавме Аја за да престанеме да ја нарекуваме новороденче“, рече Мааруф. Нејзината состојба се подобрува од ден на ден и нема оштетувања на кичмата како што прво се плашевме, рече тој.

Аја е едно од огромниот број сирачиња кои останаа без мајка и татко по земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот, каде загинаа повеќе од 21.000 луѓе во северна Сирија и југоисточна Турција. Земјотресот пред зори урна илјадници станбени згради додека жителите беа разбудени од сон.

Во Турција, повеќе од 80 часа по земјотресот, жива е извлечена 16-годишната Мелда Адтас.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!