КАКО ДА ГО ПОВИКАТЕ СВОЈОТ АНГЕЛ ЧУВАР – ТОЈ СЕКОГАШ Е СО ВАС: Старецот Пајсиј од Света Гора вели дека една работа не поврзува!

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Колку е ова точно, проверете на вашиот сопствен пример...

Конечно за само 3 дена престанав да пушам – Ова е метод кој проверено функционира

Маж се пофали на социјалните мрежи дека конечно успеал да се ослободи од лошата навика- пушењето. Неговиот метод...

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Баба Ванѓа во минатото знаеше да предвиди дека одредени настани ќе се остварат...

ФРОЈД Како да препознаете глупави луѓе – само поставете им ЕДНО прашање

Зигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и таткото на психоанализата, ни оставил генијални мудрости и изреки за сите времиња. Меѓу нив има и лекција која секој...

Пред три години на сон ми дојде СВЕТИ ВАСИЛИЈ: Оваа исповед нема никого да остави рамногдушен

Неговата слава е голема, а неговата милост и поголема! Денес, православниот свет го слави Свети Василије Острошки и ве потсетуваме на исповедта на еден...

Старецот Пајсиј Светогорец оставил совет како да се поврзете со својот ангел чувар! „Личноста која го чувствува присуството на Ангелот чувар станува мирна, самоуверена, разумна, внимателна, но истовремено и слободна. Духовната сила и слободата се чувствуваат во неговите движења. – изјавил Пајсиј Светогорец

Старецот Пајсиј Светогорец, монах од Атос, во своите книги оставил бројни духовни поуки, совети и мудри зборови за животот. Во својата книга „Зборови“ во поглавјето „Ангел чувар“, тој детално објаснил дека секој крстен има свој невидлив Ангел, кој постојано му е во близина.

Според зборовите на старецот Пајсиј, кога правиме добри дела, нашиот ангел чувар е со нас, тој се радува. Тоа е моментот кога имаме чувство дека некој стои во нас, ни аплаудира, ни се смешка.

Од друга страна, ако правиме лоши работи, ангелот се оддалечува од нас. „Тој тажно стои на страна и не гледа…“ Во такви моменти, интуитивно може да почувствувате дека некој во ваша близина е вознемирен, тажен, разочаран.

„Ако имаш љубов и добрина, ти си ангел. А каде и да одиш и каде и да си, го носиш со себе рајот. Така, веќе во овој живот почнуваме да го чувствуваме рајот или пеколот“, рекол старецот Пајсиј.

Ако човек се стреми да стане како неговиот ангел чувар, да шири љубов околу себе и да прави добри дела, тогаш таа личност создава рај од својот живот. Од друга страна, кога некој е постојано исполнет со гнев, омраза, незадоволство, агресија, тој сам себе си прави пекол од животот.

Се верува дека ангелите чувари му помагаат на човекот во животот, го спасуваат од неволји, лоши луѓе, непријатни ситуации… „Со ангелот чувар можете да комуницирате со зборови, но најдобро е со дела. Правите нешто добро – вашиот ангел се гордее со вас. Што повеќе љубов и радост емитувате во светот, толку повеќе вашиот Ангел ќе се чувствува подобро“.

Старецот Пајсиј рекол дека ангелите чувари имаат свои емоции и дека страдаат за човекот кога е лош, бидејќи на крајот од животот на човекот, ангелот се бори за душата на тој човек.

Ако човечката душа го направи она што го сака Ангелот, тогаш по смртта ќе се врати кај Бога, заедно со чувството на достигнување и целосно проживеан живот.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Колку е ова точно, проверете на вашиот сопствен пример...

Конечно за само 3 дена престанав да пушам – Ова е метод кој проверено функционира

Маж се пофали на социјалните мрежи дека конечно успеал да се ослободи од лошата навика- пушењето. Неговиот метод...

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Баба Ванѓа во минатото знаеше да предвиди дека одредени настани ќе се остварат...
error: Содржината е заклучена!