КАРДИОХИРУРГ СОВЕТУВА: „За да имате притисок од 120/80, пијте на празен стомак 2 часа пред оброк…“

Веќе подолго време страдам од висок крвен притисок. Меѓутоа, кога отидов кај мојот кардиолог, тој беше крајно изненаден од моите промени. 4 лажици од еден стар рецепт помогнаа да се елиминираат брановите на притисок.

Времето покажа дека природниот третман е ефикасен и природен метод. Затоа, сè повеќе луѓе сега се свртуваат кон алтернативна медицина.

Мешавина од ѓумбир, лимон и лук – Овој рецепт доаѓа од Германија. Еликсирот содржи три моќни состојки: лимон, лук и ѓумбир. Секој од нив е веќе многу корисен сам по себе, но кога ќе се комбинира во еден лек, може да направи чуда.

Лукот е добро познат по своите антибактериски, антисептички и антивирусни својства. Составот на лук вклучува широк спектар на елементи во трагови: натриум, калиум, калциум, цинк, фосфор, бакар, кои имаат позитивен ефект врз крвните садови. Покрај тоа, лукот е богат со витамин Ц, Б6, манган и растителни влакна.

Познато е дека коренот на ѓумбир е одличен природен извор на антиоксиданти. Исто така е многу корисно за луѓе кои страдаат од дигестивни проблеми. Ingerумбирот се смета за неверојатно растение со својства на противотров. А, активната состојка ѓумбирол, која е вклучена во него, е ефикасно средство за превенција и третман на карцином на дебело црево.

Конечно, лимонот е складиште на витамин Ц.Овошјето има алкални својства кои ја регулираат киселоста во организмот. Покрај тоа, агрумите имаат корисен ефект врз општата состојба на организмот, зајакнувајќи го имунолошкиот одговор и подобрувајќи ги метаболичките процеси.

Мешавина базирана на лук, лимон и ѓумбир, зовриена во вода, ќе биде одличен и ефикасен лек во борбата против запушените артерии и падовите на притисок.

АНТИ-висок притисок ТИНКТУРА

Состојки:

  • 4 лимони со кора
  • 4 чешниња лук
  • 2 лажици рендан ѓумбир
  • 2 литри вода

Подготовка:

Темелно исплакнете лимон и ѓумбир. Исечете го лимонот со кора од лимон и оставете го да се готви некое време. Потоа излупете го лукот и ѓумбирот. Парчиња ѓумбир, лук и лимон измешајте ги во мешалка додека сè не стане мазно.

Истурете ја смесата во шерпата, истурете ја водата и оставете ја да зоврие под постојано мешање. Кул, а потоа процедете ја течноста. Истурете го еликсирот во стаклени тегли и чувајте го во фрижидер.

Пијте 1 чаша на празен стомак 2 часа пред утринскиот оброк. Пијте три недели. Можете да додадете мед по желба. Потоа направете пауза една недела и повторно започнете со третман.

Овој еликсир ќе помогне во затнувањето на артериите веднаш, ќе го регулира и стабилизира крвниот притисок, ќе го зајакне имунитетот и ќе го подобри целокупното здравје.

Извор: dnevni.rs

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!