Кинески документарец по грешка откри повеќе од што планираше: Филм покажа како се третирале лилјаци во 2017 година (ВИДЕО)

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по истражувањето на вирусот кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен извор на ширење на инфекцијата, но кинеските власти ги отфрлаат тврдењата како „чиста шпекулација“ и посочуваат дека лабораторијата има високо ниво на безбедност.

Сепак, еден документарен филм, кој веќе беше прикажан на државната телевизија CCTV во 2017 година, покажува како случајно одредени соработници на Институтот се однесуваат во работењето со корона вируси, пишува Дојче веле и додава дека „Тајван вести“ потсетиле на тој филм пред неговото пристигнување. Експерти на СЗО.

Филмот прикажува група научници собрани околу Ши Џенгли, позната како „жените лилјаци“, во потрага по потеклото на САРС, и иако им беше јасно дека лилјаците што ги испитувале може да носат смртоносни вируси, некои научници за за време на истражувањето во пештерата во Јунан не носеле заштитна опрема.

Фатените лилјаци биле прегледани со голи раце, а без заштита им биле земени измет со раце, што е можен извор на инфекција.

Вирусологот Чуи Џиу дури рече дека лилјак го каснал преку тенки гумени ракавици и тој во филмот покажа оток на местото каде што го касна, додека глас во позадината вели дека лилјаците можат да пренесат бројни вируси, вклучително беснило, па членовите на истражувачкиот тимот е вакциниран против беснило пред земање мостри.

Филмот ненамерно покажува дека безбедносните мерки не се почитуваат правилно, не само за време на истражувањето во пештерата, туку и во лабораторијата, каде што лабораториските техничари не носат вистинска заштитна облека или маска за лице, пишува ДВ.

Како што изјави Ши Џенгли, „оваа работа не е толку опасна како што мислат сите“, бидејќи постои многу мала веројатност за директна инфекција на луѓето.Потоа објасни дека нејзините соработници, кога знаат дека лилјаците носат вирус на одредено место што може да се прошири и на луѓето, преземаат поголеми мерки на претпазливост, но дека „во повеќето случаи се применува само обична заштита“.

Овој филм, се вели, отвора прашања на кои тимот на СЗО сигурно би сакал да најде одговори, бидејќи го шокира случајниот однос кон безбедносните мерки.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!