Климатолозите најавуваат КАМЕН ЗИМА: „На Европа и се заканува температурен шок, точно знаеме кога“

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...

Светот ќе им се сврти наопаку: во 2023 година овој ЗНАК ќе добие огромно БОГАТСТВО, другите исто така може да ГО ОЧЕКУВААТ ОВА!

Според астролозите овие знаци ги очекуваат големи животни промени во наредната година...

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка!

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка! Кога Бог ја создавал жената, кај него дошол еден ангел и го прашал: –...

Европа е „поверојатно од вообичаено“ да доживее значителен студен бран пред Божиќ, според новата долгорочна временска прогноза што ја изготвуваат водечките меѓународни климатски тела.

Ова предупредување доаѓа во време кога европските земји интензивно ги полнат складиштата за природен гас, надевајќи се дека ќе ја преживеат зимската грејна сезона без пристап до повеќе, па дури и без гас од Русија.

Иако аналитичарите проценуваат дека количините во полните магацини треба да бидат доволни за нормално да се помине зимата, јасно е дека доколку температурите нагло паднат, европските земји би можеле да бидат принудени да ја рационализираат, односно да ја ограничат потрошувачката на гас, што би имало исклучително негативно влијание. на индустријата и работните места.

Можноста за студен период оваа година – најверојатно во декември – се уште е „многу реална“, изјави за Политико Карло Буонтемпо, директор на службата за климатски промени Коперник при Европскиот центар за временски прогнози со среден опсег (ECMWF), пренесува Јутарњи лист. „Мултисистемската сезонска прогноза“ за октомври, објавена во средата, се заснова на податоци од ECMWF и шест други национални центри за прогноза.

Предвидувањето на зимското време на почетокот на есента е полно со неизвесности и клучните фактори кои би можеле да влијаат на условите – особено во јануари и февруари – „се уште не се во игра“, посочува Буонтемпо.

Ако сегашната временска шема на Ла Нина со пониски од просечната температура на површината на морето во екваторијалниот Пацифик опстојува и до Нова година – сè уште не е нешто што со сигурност може да се предвиди – тоа обично значи поблага втора половина на зимата.

Сепак, европските влади, кои се подготвуваат за првата зима во услови на енергетска криза, сепак треба да бидат внимателни поради можноста за предбожиќно студено време, што би создало дополнителен притисок врз и онака затегнатото снабдување со гас на континентот.

„Излегуваме од топло лето. Знаеме дека зимите стануваат поблаги. Затоа, можеби сме склони да мислиме дека зимата ќе биде блага и дека не треба да се грижиме“, вели Буонтемпо. „Можеби е така, но прогнозата што ја објавуваме денес и нашето разбирање за тоа како функционира климатскиот систем, нè наведува да укажеме дека всушност сè уште постои шанса за многу студен бран, а оваа година шанса за тоа – пред Божиќ – е поголем отколку во нормална година“.

Прогнозата сè уште содржи несигурности, но енергетските пазари обично посветуваат големо внимание на долгорочната прогноза за ноември, бидејќи дотогаш повеќето од главните фактори кои ги обликуваат временските услови за вториот дел од зимата се „во игра“.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

1.000 ЕВРА САМО ЗА ХРАНА: Направи список со сите трошоци на едно семејство во Германија – огромен е (ВИДЕО)

Колку заработува и троши едно српско семејство кое со години живее во Германија? Како се снаоѓаат нашите таму, ако се работи за четиричлено семејство,...

Молитвите во Бигорски, на едни мои блиски им дарија дете, а други излекуваа од депресија: Димитар Андоновски за чудотворната икона на Св. Јован Крстител

Благодарение на отецот Партениј, кој му е духовен водач, музичарот и пејач Димитар Андоновски, длабински ја запознал верата и го пронашол вистинскиот Бог во...
error: Содржината е заклучена!