КОГА ВО ЖИВОТОТ СЕ ПОЈАВАТ НЕВОЛЈИ И ПРОБЛЕМИ, ИЗГОВОРЕТЕ ГИ ОВИЕ 3 РЕЧЕНИЦИ: Ги намалуваат тешкотиите и ги менуваат работите на подобро!

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Колку е ова точно, проверете на вашиот сопствен пример...

Конечно за само 3 дена престанав да пушам – Ова е метод кој проверено функционира

Маж се пофали на социјалните мрежи дека конечно успеал да се ослободи од лошата навика- пушењето. Неговиот метод...

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Баба Ванѓа во минатото знаеше да предвиди дека одредени настани ќе се остварат...

ФРОЈД Како да препознаете глупави луѓе – само поставете им ЕДНО прашање

Зигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и таткото на психоанализата, ни оставил генијални мудрости и изреки за сите времиња. Меѓу нив има и лекција која секој...

Пред три години на сон ми дојде СВЕТИ ВАСИЛИЈ: Оваа исповед нема никого да остави рамногдушен

Неговата слава е голема, а неговата милост и поголема! Денес, православниот свет го слави Свети Василије Острошки и ве потсетуваме на исповедта на еден...

3 реченици кои треба да ги кажете во тешките моменти во животот – еве како да ги намалите неволјите и проблемите!

Низ животот наизменично се менуваат бури и светли денови, а после сите тие стануваме различни, тие нè формираат и нè дефинираат. Дури и кога има проблеми, учиме од нив, стануваме посилни, се развиваме кога ќе ги надминеме.

Меѓутоа, кога деновите се негативни, понекогаш ни изгледа тешко да издржиме, да се исправиме, да се тешиме и да се мотивираме. Ви пренесуваме 3 реченици кои треба да ги кажете во лоши денови:

1. „Сето ова ќе трае само малку“. – Мора да разберете дека сè на овој свет е привремено, дури и вашите проблеми.

Искуството ви покажува дека сè поминува и станува вчера, а вие веќе сте заборавиле многу од вашите грижи од минатото. Сè се менува, а ние се прилагодуваме.

2. „Животот тече брзо.“– Ова е уште една фраза што треба почесто да си ја повторувате, особено во тешки времиња.

Во вакви ситуации, запрашајте се дали ќе се грижите за тоа што се случува сега за пет години? Најверојатно не. Ова значи дека тоа не влијае на вашиот живот толку глобално како што изгледа.

Животот е конечен, па зошто да се валкаме во негативност? Кога ќе се појават тешкотии, подобро е да ги гледате како искуство, а не како бескрајни проблеми.

3. „Животот секогаш е црно-бел“. – Среќата и неволјите не траат вечно. Тие секогаш се менуваат. И ако сега е лошо, тогаш ќе биде добро.

Така функционира нашата психологија. Негативното и позитивното се менуваат, а ние треба да учиме од него и да се менуваме и растеме заедно со него.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Колку е ова точно, проверете на вашиот сопствен пример...

Конечно за само 3 дена престанав да пушам – Ова е метод кој проверено функционира

Маж се пофали на социјалните мрежи дека конечно успеал да се ослободи од лошата навика- пушењето. Неговиот метод...

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Баба Ванѓа во минатото знаеше да предвиди дека одредени настани ќе се остварат...
error: Содржината е заклучена!