Кога купувате јајца добро погледнете го кодот втиснат на лушпата – познато е што означува бројот 3

Јајца на око, кајгана, варени јајца, ровки јајца, скоро нема јадење во кое не се става јајце, токму поради неговата хранливост.

Според советите на нутриционистите, најдобро е да се јаде ровко или тврдо варено јајце. Со варењето се елиминираат евентуалните опасни бактерии, како што е салмонелата, а белката полесно се вари.

Она на што треба да се обрне внимание при купување на јајца е да се читаат етикетите и рокот на употреба. Најдобрите јајца се од категорија А. Бројот на почетокот го означува начинот на одгледување.

Поради почит кон животните треба да се отфрли бројот 3 кој означува дека кокошките се чувани во кафе, пишува во книгата Смарт диета.

За да видите дали е свежо јајцето ставете го во ладна посолена вода. Ако е свежо ќе остане на дно, а ако не ќе исплива на површина.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!