Кога се соединат седум крстови, се создава совршен јазол: Молитва со бројаница која ги брка ѓаволите!

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Честитајте го празникот на најблиските: Ова се најубавите пораки за Велигден

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА …...

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...

Многумина од нас носат бројаница, но малкумина знаат како да ја користат во молитва!

Молитвата со бројаници, која особено ја негувале православните монаси, е еден од најстарите начини на молитва. Има големи и мали бројаници. Малите бројаници обично се состојат од 33 јазли, а поголемите бројаници од 50, 100 или 300 јазли.

Според една стара легенда, имало еден монах кој сакал да направи волнена бројаница за да ги брои своите молитви, но ѓаволот постојано ги одврзувал јазлите што ќе ги сплетел. Еднаш му се појавил ангел и го научил да плете јазол составен од седум испреплетени крстови. Тоа е еден од најкомплицираните јазли во светот.

Таква бројаница ѓаволот не можеше да отплетка. Бројаницата се држи во левата рака лесно помеѓу палецот и показалецот. Да се ​​засениме со знакот на почесниот крст со десната рака и тивко да почнеме да ја одбројуваме секоја поединечна молитва со еден јазол. Најчестата молитва што ја молиме со бројаница е Исусовата молитва, која гласи:

„Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј ме грешниот!
или во пократка форма: „Господи Исусе Христе, помилуј ме!

Покрај Исусовата молитва, вообичаено е христијаните да се молат на Пресвета Богородица и светителите на следниот начин: Пресвета Богородице, спаси ме грешниот! „Свети (име на светецот) моли се на Бога за мене грешниот!

Со помош на бројаница, можеме да се молиме за нашите ближни, нашите луѓе, кажувајќи ги следните зборови на првиот јазол од бројаницата: „Господи Исусе Христе, помилуј го слугата (слугата, слугинката, луѓето) твој (име или повеќе имиња од списокот)“, а на другите јазли не го повторуваме името на оној за кој се молиме ако има повеќе , туку велиме: „Господи Исусе Христе, помилуј ги споменатите слуги свои!

Можеме да се молиме и за починатите роднини: Господи Исусе Христе, почивај ги душите на твоите заспани слуги (имиња). Молитвата со бројаница може да се практикува на секое место и во секоја ситуација: во автобус, воз, чекална, додека одиме, па дури и разговори во кои не учествуваме.

Многу христијани пред спиење ги засенуваат своите кревети со крст и си легнуваат со бројаница, молејќи се тивко додека не заспијат. Наутро, кога ќе се разбудат, веднаш ги симнуваат бројаниците и го започнуваат денот со молитва.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Честитајте го празникот на најблиските: Ова се најубавите пораки за Велигден

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА …...

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...
error: Содржината е заклучена!