КОГА ТРЕБА ДА СЕ ПРОВЕРАТ Д-ДИМЕРИТЕ? Д-р Антиќ предупреди на СИМПТОМИ, еве што може да укаже неговата загриженост

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи за тоа какви треба да...

ПРИКАЗНА ЗА ЖЕНА КОЈА НЕ МОЖЕШЕ ДА ЗАПАЛИ СВЕЌА – ДАЛИ МОЛИТВИТЕ ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ: На сите ќе донесе 3 важни лекции за животот!

Кога веруваме дека ќе биде добро, навистина ќе биде така – приказна која носи важни животни лекции! За молитвата, верата и исполнувањето на желбите… Понекогаш...

ФОТО: Денес има 62 година и работи како секретарка- Како изгледа Пипи Долгиот Чорап која од 8 годишна возраст стана ТВ икона

Актерката Ингер Нилсон ја глумеше позната Пипи Долгиот Чорап и истоимениот филм и серија, кои беа емитувани во 1969 и 1970 година. Легендарната приказна за...

Раководителот на Клиниката за хематологија УЦКС посочува дека во оваа анализа сега доминирала инфекцијата со Ковид.

За време на епидемијата, многумина го проверуваа нивото на Д-димер во крвта . Некои сами, други по барање на докторот. Д-димерот како анализа се прави кога постои сомневање за затнување на крвен сад со тромб, односно кога има одредени клинички знаци.

Д-димерот не мора да значи болест, а отежнато дишење, палпитации, отекување на нозете, топла нога на одредено место може да укажуваат на нејзино издигнување, а потоа да се обратите на лекар, вели началникот на Клиниката за хематологија, д-р. Дарко Антиќ за РТС.

Многумина првпат слушнаа за Д-димерот и го сторија тоа за прв пат за време на епидемијата. Некои дури открија преку дополнителни тестови и испитувања дека главната причина за неговата покачена вредност во крвта е нешто друго освен коронавирусот.

Д-димер како анализа се прави кога постои сомневање за опструкција, затнување на крвен сад со тромб или кога има одредени клинички знаци тогаш се прави Д-димер“, вели д-р Дарко Антиќ.

Многу е важно да се каже дека тоа не секогаш значи дека дошло до згрутчување на крвта и дека мора да значи лекови. физиолошки, нормални работи кога е покачена како бременост, малигнитет, повреди и зараснување на рани. Значи Д-димер не мора да значи болест“, нагласува д-р Антиќ.

Состојби кои може да укажуваат на покачен Д-димер и кога треба да одите на лекар се ненадејна појава на отежнато дишење, палпитации, отекување на нозете, топла нога на одредено место.

„Не треба сами да правиме Д-димер анализа, туку само во комуникација со лекар. Покачениот Д-димер не значи ништо само по себе, тоа е знак попатно дека треба да продолжиме со понатамошна дијагностика за да стигнеме одредена дијагноза и самиот резултат не може да се излечи“, вели д-р Антиќ.

Кога станува збор за покачен Д-димер за време на инфекција со ковид, д-р Антиќ вели дека како што болеста напредува, Д-димерот ќе се смирува.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Во петок и сабота е Задушница – доколку не можете да отидете на гробишта еве што треба да направите

Православните христијани во петок и сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница...

Германија го менува законот: Во пензија дури со 70 години?

Министерот за труд ја отфрла идејата за поместување на старосната граница за пензија, но дебатата се разгоре. Прашање е како да се обезбеди нивото...
error: Содржината е заклучена!